Adım Adım | Adım Adım Nedir?

ADIM ADIM
NEDİR?

Adım Adım Nedir?

Adım Adım Oluşumu

Adım Adım, Mart 2008’te, yurtdışında ‘charity run’ olarak bilinen kolektif yardımseverlik koşusunu Türkiye’de tanıtmak ve yaygınlaştırmak için kurulan ilk sivil toplum oluşumudur. Adım Adım Oluşumu, başta koşu olmak üzere yüzme, bisiklet, dağcılık gibi dayanıklılık gerektiren sporlar aracılığıyla ülkemizin önemli sosyal sorumluluk projelerine maddi kaynak ve tanıtım desteği sağlamaktadır.

2016 sonu itibariyle 25 bin+ gönüllü koşucusu ve 180 bin+ bağışçı aracılığıyla bünyesinde yer alan STKLara aktarılan kaynak 21 milyon+ TL’ye ulaşmıştır.

 

ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Adım Adım Oluşumu, kişilerden veya kurumlardan, doğrudan elden veya banka hesabına yatırılmak suretiyle para almamaktadır. Bağışlarınızı, desteklenen Sivil Toplum Kuruluşu’nun banka hesabına yatırmanızı ve hesap numarası ile Sivil Toplum Kuruluşu’nun adının çakıştığından emin olmanızı önemle rica ederiz. Adım Adım'ın adı kullanılarak kişi veya kurumlardan doğrudan para toplanması durumunda, Adım Adım'ın herhangi bir sorumluluk alamayacağını bilgilerinize sunarız. Adım Adım Oluşumu adına veya Adım Adım Oluşumu adını kulanarak kişi veya kurumlardan doğrudan para toplayan kişilere karşı dikkatli olunuz.

 

Adım Adım Oluşumu, faaliyetlerini tümüyle gönüllü çalışanlardan oluşan ekiplerle sürdürmektedir: Yönetim Kurulu, İcra Kurulu ve İcra Kurulu’na bağlı olarak çalışan Sivil Toplum Kuruluşları Sorumluları bulunmaktadır.

Adım Adım Yönetim Kurulu


Kıvanç Ergun 20 senelik reklamcı. Yani dia pozitiflerden, bannerlara uzanan sürecin en yakın şahidi. Yaşını başını almış ama adrenalin söz konusu olunca kendini alamıyor, aktiviteye dalıyor. 2013 İstanbul Maratonu’nda ilk maratonunu (42 km), 2014'te Frig Vadileri'nde ilk Ultra Maraton’unu (60 km) koştu. Ulaşım aracı olarak bisikleti kullanıyor çünkü maceracı ve keşfetmeye doyamayan ruhuna bu iyi geliyor. İyilik Peşinde Koşmaya başladığı günden beri, kendi içine doğru çıktığı yolculukta da hızla mesafe kaydeden Kıvanç, sektörel deneyimlerini, yardıma ihtiyacı olan tüm canlıların hayatına dokunmaya çalışan kişilerin bir araya geldiği bir ortamda paylaşıyor olmaktan mutlu mu mutlu... Hareketli yaşama ve beraberinde getirdiklerine dair deneyimlerine göz atmak isterseniz, tıklayınız.

Doç. Dr. Itır Erhart, Boğaziçi Üniversitesi’nde İngiliz Dili Edebiyatı ve Felsefe okudu. Cambridge Üniversitesi’nden M.Phil., Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden doktora derecesini aldı. Uzun mesafe koşuya 2004 yılında Team in Training ile başlayan Itır, Türkiye’nin ilk yardımseverlik koşusu oluşumu olan Adım Adım’ın kurucu üyesidir. Kaynak ve farkındalık yaratmak için 5 maraton ve yirmiye yakın yarı maraton koşan Itır, bu alanda yaptığı çalışmalardan dolayı 2009 yılında “Fark Yaratanlar” programına konuk olmuş ve 2010 yılında TOYP (Ten Outstanding Young Persons) jüri özel ödülünü almıştır. SOGLA’da, YGA’da ve pek çok üniversitede sosyal girişimcilik üzerine eğitimler veren Itır, halen İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde öğretim üyesi olarak; toplumsal cinsiyet, spor, insan hakları, sosyal girişimcilik ve medya üzerine çalışmaktadır.

Tevhide Koçak, Işık Üniversitesi’nde İşletme okudu. Marmara Üniversitesi’nde Üretim Yönetimi ve Pazarlama Yüksek Lisansı yaptı. Birçok sporu keyifle yapan Tevhide, koşu ile 2007 yılında tanıştı ve aynı sene içinde ilk maratonunu koştu. Adım Adım’ın kurucu üyelerinden olan Tevhide her sene iyilik peşinde mutlaka bir 21 km koşar. Şu anda Assan Alüminyum’da Kurumsal Finansman’da çalışmakta ve şirket takımını da iyilik peşinde koşturmaktadır.

İ. Renay Onur18 yıl Türkiye ve Doğu Avrupa’da farklı banka ve şirketlerde üst düzey kurumsal finansman ve iş geliştirme görevlerinde bulunmuş, teknoloji, telekomünikasyon, yenilenebilir enerji, otel ve eğlence sektörlerindeki şirketlerde yönetim kurulu ve icra üyesi olarak görev yapmıştır. 
2007 yılında spor aktiviteleri aracılığı ile sivil toplum kuruluşlarına bağış yapılabilmesini sağlayan ve bu konuda bir kuluçka merkezi görevini üstlenen Adım Adım Oluşumunun kurucularından olmuştur. Hale yönetim kurulu ve icra kurulunda görev almaktadır. Adım Adım Oluşumu,Türkiye'nin en büyük kitlesel fonlama platformu haline gelmiş ve bu konuda bir çok yeni yatırımcıya ilham vermiştir. 2014 yılında Ashoka Fellow seçilmiştir. Onur, şu anda Türkiye'deki STK'ların daha şeffaf olmasına yardımcı olacak bir sosyal girişim kurmak üzere çalışmaktadır. 

Aynı zamanda lisanslı Dale Carnegie Kişisel Gelişim ve Satış Eğitmeni olan Renay, motivasyon konuşmaları ve seminerler vermektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.

İcra Kurulu'na mail aracılığıyla ulaşmak için: icra@adimadim.org

Yönetim Kurulu Üyesi, Dönem Başkanı, Marka ve İletişim Koçu

 

Kıvanç Ergun, 20 senelik reklamcı. Yani dia pozitiflerden, bannerlara uzanan sürecin en yakın şahidi. Yaşını başını almış ama adrenalin söz konusu olunca kendini alamıyor, aktiviteye dalıyor. 2013 İstanbul Maratonu’nda ilk maratonunu (42 km), 2014'te Frig Vadileri'nde ilk Ultra Maraton’unu (60 km) koştu. Ulaşım aracı olarak bisikleti kullanıyor çünkü maceracı ve keşfetmeye doyamayan ruhuna bu iyi geliyor. İyilik Peşinde Koşmaya başladığı günden beri, kendi içine doğru çıktığı yolculukta da hızla mesafe kaydeden Kıvanç, sektörel deneyimlerini, yardıma ihtiyacı olan tüm canlıların hayatına dokunmaya çalışan kişilerin bir araya geldiği bir ortamda paylaşıyor olmaktan mutlu mu mutlu... Hareketli yaşama ve beraberinde getirdiklerine dair deneyimlerine göz atmak isterseniz, tıklayınız.

 

Kurucu, Yönetim Kurulu Üyesi, Kaynak Yaratma Koçu 

 

İ. Renay Onur, 18 yıl Türkiye ve Doğu Avrupa’da farklı banka ve şirketlerde üst düzey kurumsal finansman ve iş geliştirme görevlerinde bulunmuş, teknoloji, telekomünikasyon, yenilenebilir enerji, otel ve eğlence sektörlerindeki şirketlerde yönetim kurulu ve icra üyesi olarak görev yapmıştır. 2007 yılında spor aktiviteleri aracılığı ile sivil toplum kuruluşlarına bağış yapılabilmesini sağlayan ve bu konuda bir kuluçka merkezi görevini üstlenen Adım Adım Oluşumunun kurucularından olmuştur. Adım Adım Oluşumu,Türkiye'nin en büyük kitlesel fonlama platformu haline gelmiş ve bu konuda bir çok yeni yatırımcıya ilham vermiştir. 2014 yılında Ashoka Fellow seçilmiştir. Onur, şu anda Türkiye'deki STK'ların daha şeffaf olmasına yardımcı olacak bir sosyal girişim kurmak üzere çalışmaktadır. Türkiye’nin en iyi 3 yardımseverlik koşucusundan birisidir. 2006-2015 yılları arasında iyilik peşinde koşarak 800’ü aşkın kişiden 350.000 TL bağış toplamıştır. Aynı zamanda lisanslı Dale Carnegie Kişisel Gelişim ve Satış Eğitmeni olan Renay, motivasyon konuşmaları ve seminerler vermektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.

 

Bireysel Sosyal Sorumlu Koşucular Koçu

 

Emre Öztuna

 

 

Bireysel Sosyal Sorumlu Koşucular Koçu

 

Özgül Dizman

 

 

Kurumsal Sosyal Koşucular Koçu


Burcu Alpaykut Gürçay, Galatasaray Lisesi ve Galatasaray Ekonomi bölümünü bitirdikten sonra Şişecam otomobil camları pazarlama bölümünde profesyonel iş hayatına başladı. İTÜ İşletme fakültesinde Executive MBA programını tamamladı. 4 yıldır Peugeot Citroen PSA’da satınalma uzmanı olarak çalışıyor. Adım Adım’la 2013 Eylül ayında tanıştı. Profesyonel kariyerinin yanı sıra Mart 2014’ten beri Çarşamba günleri Çaylakbaşı olarak Adım Adım Caddebostan antremanlarını yaptırıyor. Ayrıca TEGV’de astronomi, fen ve matematik branşlarında gönüllü öğretmen olarak görev alıyor.

 

 

Sivil Toplum Kuruluşları Koçu

Pınar Duman Erdem, iflah olmaz bir iyimser olarak kendini tanımlar ve iyiliğin gücüne sonuna dek inanır. O yüzden 2014 yılında  koşuya başlamasına sebep olan ve hayatını hem psikolojik hem de fizyolojik anlamda ’İYİ’leştiren Adım Adım la birlikte koşar durur J Çaylak bir ultracı olma yolunda, 6 yaşında ki Defne’sine örnek olmaya çalışmaktadır. Ekonomi okumuş ama lojistik, planlama, üretim analizi ve  eğitim gibi konularda 20 yılı aşkın bir süre ilaç sektöründe çalışmış, bu günlerde erken emekliliğin tadını çıkarmakta yeni girişimcilik hayalleri kurmaktadır.

 

 

Sivil Toplum Kuruluşları Sorumlusu

 

Özcan Köse

Sponsorluk Koçu


B. Emre Mollaoğlu, 77 doğumlu… Mesut’tan olma, Nilgün’den doğma. İkna kabiliyeti doğuştan, jeofizik bilgisi okuldan, gülümseyen yüzü EGE’den, ATLAS’tan. Hayatın en değerli anlarını hiçbir ayrıntıyı kaçırmadan hafızasına kazımak istedi hep. Fotoğraf aşkı da belki bu yüzden… O, hayatı akışına bırakanlardan değil, ince ince planlayanlardan. Bu mottosu, fotoğraf tutkusu için de geçerli. Fotoğrafın anı donduran bir pause modu değil, anı yakalayan, hikayeleri anlatan bir iletişim sanatı olduğunu düşünüyor. Tansaş A.Ş. de Ürün Sistem Geliştirme bölümünde  başladığı iş hayatına kurucusu olduğu Uzay Sigorta Acenteliği ve hayallerinin peşinden koşarak başladığı fotoğraf, prodüksiyon işleriyle devam ediyor. Eşit Fırsat Derneği için Tavşan Görenkulak’tan Masallar sosyal sorumluluk projesine ve Dost Yaşam Down Sendromu Vakfı için yapılan YüzKumbarası Görsel Bellek Fotoğraf Projesine destek vermiş, sergiler açmış, fotoğraf çalışmaları IKSV 40. Yıl kitap çalışmasında ve çeşitli gazete ve dergilerde yer almıştır. 2010 yılında bağışçı olarak tanıştığı Adım Adım oluşumu ile birlikte 2013 yılında koşmaya başlayan, ve o günden beridir 10km, 15 km ve 21 km koşarak devam eden Emre, hayallerinin peşinden de aynı hızla koşmaya devam ediyor.

 

Sponsorluk Sorumlusu


Cihan Durmaz, İstanbul Erkek Lisesi'nin ardından, İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nden mezun oldu. 2016 yılının başında bir şirket etkinliği olarak düşündüğü Runatolia Maratonu'na katılırken "Ya sen neden Tohum Otizm Vakfı içinbağış toplamıyorsun?" sorularına kayıtsız kalamadı. Vakfın okulunu ziyaret edip, otizmli çocuklarla tanışınca Adım Adım gönüllüsü olmayı tercih etti. Maçka antrenmanlarının güler yüzlü, neşeli koşucusu, 2016 Eylül ayından itibaren de Adım Adım için sponsorluk ilişkilerinin yürütülmesine destek oluyor. Bunun dışında kamp yapmaktan, tüplü dalıştan, öykü yazmaktan, kendi yaptığı biraları yudumlamaktan ve seyahat etmekten hoşlanıyor, ultramaraton koşmayı ve uzun mesafe triatlon bitimeyi hedefliyor. 

 

Etkinlik Koçu


Tanyar Ablak, uzun yıllar TOÇEV’e destek verdikten sonra Adım Adım ailesine katıldı. İstanbul'da yaşayan fiziksel engellilerin sorunlarına dikkat çekmek için 21 kişinin birbirine bağlanarak 15 kilometre koştuğu Tırtılist’in yaratıcısı, Koruncuk Vakfi Bolluca Köyü’nün “muhtarı” olan Tanyar, aynı zamanda Adım Adım’ın Etkinlik Koçu olarak da görev yapmaktadır.

 

Etkinlik Koçu


Barbaros Aydın, Dokuz Eylül Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü mezunu. İstanbul’daki özel bir üniversitede Mimarlık ana bilim dalında yüksek lisans yapmışlığı da vardır hatta. Kısacık iş hayatında farklı şirketleri ve pozisyonları test etmiş, son olarak EYG Gayrimenkul bünyesinde kendine yer bulmuştur.Hayata karşı yapılacak her eylemin temelinde birazcık mutluluk, biraz da eğlence olması gerektiğine inanır ve bu fikrinde bir hayli inatçıdır. Sporu ve sporcuyu her daim sever, destekler, yanındadır. Farklı spor dallarını denemiş, 'amatör koşuculuğu' kendine pek bir yakıştırmıştır. Herkesin mutlaka zevk aldığı bir spor dalı olduğuna ve bunu bir şekilde bulması, icra etmesi gerektiğine yürekten inanmaktadır. Barbaros, ilk yardım koşusunda çok da fazla bağışçıya ulaşamamıştır. Diğerlerinde de ulaşabileceğine dair yoğun şüpheler taşımaktadır. Bağış toplama adına iletişim ve ikna konularında çok başarılı olamasa da Adım Adım çatısı altında bu gönüllülüğe soyunan her bir bireyin, bu yolculuğunu güzel anılar ile doldurması adına elinden gelenin bir fazlasını yapacağına inanmaktadır. 

 

Etkinlik Sorumlusu

 

Çiğdem Akyıldız

 

Etkinlik Sorumlusu

 

Esra Doğruyol

 

Marka ve İletişim Sorumlusu

 

Olcay Soykan

 

İnsan Kaynakları Koçu

 

Banu Parlar, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden mezun. Yaklaşık 15 yıl süren insan kaynakları kariyerine 1997 yılında  Osmanlı Bankası’nda başladı. Aynı alanda Garanti Bankası’nda devam eden kariyerinin ardından Profesyonel Koçluk yapma kararı vermesi ile 2012 yılında, Garanti Bankası’nda  Kurumsal Profesyonel Koç ve Eğitmen olarak çalışmaya başlamıştır. 2016 yılı Temmuz ayına kadar, iç mentorların, koçların ve yöneticilerin koçluk becerisi kazanmalarına dönük olarak gelişim programları ile yöneticilerin liderlik becerilerinin gelişimi amaçlı farklı liderlik programlarının tasarımını gerçekleştirerek eğitimler vermiştir. 2016 yılı Ağustos ayından itibaren ise kurucu ortak olarak yönetim ve takım koçluğu, liderlik ve yönetim becerleri alanlarında çalışmalarına devam etmektedir.  Gelişim ve öğrenme tutkusunu her dönem canlı kılma niyetini korumaktadır.  Keşif  ve merak duygusunu harekete geçirdiği için hedefi, “hayat boyu gezgin” olmaktır. Bütünün faydasına getirdiği katkıya ve yardımsever kalpleri birleştirme gücüne hayran kaldığı Adım Adım oluşumu ile 2014 yılında tanışmış ve o tarihten beri farklı STK’lar yararına yardımseverlik koşularına katılmaktadır. 1999 ve 2005 doğumlu iki erkek çocuk sahibidir.  Bir dolu çılgın gelişmeye rağmen, insanın dünyayı olumlu yönde dönüştürebilme gücüne inancını korumaktadır.

 

İnsan Kaynakları Sorumlusu

 

Nadire Yücetürk

 

 

 

Doç. Dr. Itır Erhart
İstanbul Bilgi Üniversitesi – Öğretim Üyesi
Boğaziçi Üniversitesi PhD. Felsefe 2006
Cambridge University M.Phil. Felsefe 2000
Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri – Felsefe 1997

İ. Renay Onur
Bilkent Üniversitesi MBA 1997
O.D.T.Ü. Makine Mühendisliği 1994

Cem Uçan
Bilgi Üniversitesi MA, Karşılaştırmalı Edebiyat 2009
Boğaziçi Üniversitesi İşletme 1996

Şebnem Kürşat
Y. Mimar
İç Mimarlık Msc 2006
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık 1996

Tevhide Koçak
Marmara Üniversitesi Üretim Yönetimi ve Pazarlama 2004
Işık Üniversitesi İşletme 2003

Tolga Baloğlu
PriceWaterhouseCoopers – Müdür
Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA 2003
Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği 1996

Desteklemek istediğiniz proje ve bu projenin sahibi dernek/vakıf ile ilgili konularda ve yardımseverlik koşusu diyince aklınıza ne geliyorsa, size yardım etmeye hazırız. Bize bir mail atın yeter.
 
Sizden tek ricamız, hepimizin tıpkı sizlerin olduğu gibi çalıştığımız birer işleri olduğunu ve Adım Adım içinde gönüllü olduğumuzu hatırlamanız ve hemen geri dönemezsek bize kızmamanız :)
 
 
 GÖNÜLLÜLER
 
 
KEES ARENDZ /AA Antrenörü
istfunrun@gmail.com
 
ÖZGÜL DİZMAN / Antrenör
o.dizman@gmail.com
 
EMRE ÖZTUNA / Antrenör
eoztuna@profilinternational.com
 
NİHAN ÇOBAN / Antrenör
nihan.coban@gmail.com
 
MEMNUNE BOZOĞLU / Çaylaklar Antrenörü
memnune@hotmail.com
 
BURCU GÜRÇAY ALPAYKUT / Çaylaklar Antrenörü
balpaykut@yahoo.com
 
CEREN ŞAHİN / Çaylaklar Antrenörü
cerensahin5@gmail.com
 
CENK GÜRKAN / Çaylaklar Antrenörü
cenkgurkan@gmail.com
 
GÖKNUR NOGRATLI / Çaylaklar Antrenörü
gnogratli@hotmail.com
 
ZAFER DÖRTAŞ / Çaylaklar Antrenörü
zafer4tas@hotmail.com
 
CEM ESER YOLA  / Çaylaklar Antrenörü
cemyola@gmail.com
 
AYKUT TÜMER / Ankara Çaylaklar Antrenörü
aykuttumer06@gmail.com
 
SİBEL DİLCAN / Ankara Çaylaklar Antrenörü
sibel.dilcan@gmail.com
 
 
EMRE MOLLAAHMETOĞLU / Bursa Çaylaklar Antrenörü
emremoll@yahoo.com
 
MEHMET ÇATALAĞAÇ / Bursa Çaylaklar Antrenörü
mehmet.catalagac@gmail.com
 
SELMA ÇETİNKAYA TÜRKER /  Bursa Çaylaklar Antrenörü
selma@esperto.com.tr
 
YALÇIN BALCI /  Bursa Çaylaklar Antrenörü
ylcn_balci@hotmail.com
 
PELİN OĞUR ŞENGÜN / İzmir Çaylaklar Antrenörü
pelin_ogur@hotmail.com
 
HAKAN KIRICI / İzmir Çaylaklar Antrenörü
hkirici@gmail.com
 
İRFAN OZAN ONGUN / Antalya Çaylaklar Antrenörü
irfanozanongun@gmail.com
 
 
ADIM ADIM DESTEK GRUBU
 
adimadimgdg@googlegroups.com
 
AYTAÇ GÜLTEKİN / Adım Adım Destek Grubu

BAŞAK ÇOLAKOĞLU TÜZER  / Adım Adım Destek Grubu

CEYDA KIRAN  / Adım Adım Destek Grubu

ÇAĞRI TİLKİ  / Adım Adım Destek Grubu

DENİZ KURT  / Adım Adım Destek Grubu

DİDEM AYDOĞAN ÇAĞLAR  / Adım Adım Destek Grubu

KADRİYE ARSLAN  / Adım Adım Destek Grubu

MERVE BAŞDEMİR  / Adım Adım Destek Grubu

NUR TIRAKOŞ  / Adım Adım Destek Grubu
 
SELİN ERİŞİR  / Adım Adım Destek Grubu
 
ZEYNEP GÖRPE  / Adım Adım Destek Grubu
 

SENEM ARIKAN / AA KOŞU
 
SERDAR ÖZKALELİ / AA BURSA Sorumlusu
 
MÜFİT OMAÇ  AA BURSA Organizasyon Komitesi
 
NERMİN KONUK ATALAY / AA BURSA Organizasyon Komitesi
 
SEÇİL KILIÇ / AA BURSA Organizasyon Komitesi
 
AYŞEN ÖZSAN AYGEN / AA BURSA Komite Üyesi
 
CELİL AKMAN / AA BURSA Komite Üyesi
 
ESRA KARAOSMANOĞLU / Avukat
esra@karaosmanoglu.av.tr
 
MEHMET VANLI / Fotoğraf
mmtvanli@gmail.com
 
EMRE MOLLAOGLU / Fotoğraf
emre@mollaoğlu.net
 
ELİF AYDOĞAN / Grafik Tasarım
www.behance.net/elifaydogan
 

ÖZET

 

Adım Adım –      Ana marka ve Strateji, İletişim ve Analiz yapan birim.

İPK –                   Teknik yönetimi Salesforce’un Türkiye’deki temsilcilerinden biri olan Uzman (eski Cloudteam) tarafından yapılan Operasyon ve Raporlama modülü. Adım Adım’ın kurduğu, yönettiği ve STK’lar ile koşucular için yardımseverlik koşusunu kolaylaştıran platform.

(Adım Adım’a zaman dersek, İPK’ya saat diyebiliriz.)

AA Koşu –           Makarna Partisi, koşu sonrası partisi, vb gibi dönemsel planlanan Adım Adım’ı yaşatmaya anlatmaya çalıştığımız, Adım Adım’ın değerlerini yaşayanların katıldığı komünite aktivitelerinden biri, her ayın ilk Cumartesi günü gerçekleştirilir.

Adım Adım’ın sahip olduğu ve yönettiği bir markadır.

Açık Açık –          Türkiye’de şeffaf ve hesap verebilir sivil toplum kuruluşlarının sayısını arttırmak amacı ile kurulmuş bir dernek. Bu dernek aynı zaanda bağışçılık kültürünü yaygınlaştırmak amacı ile kurulmuş  www.acikacik.org platformunun sahibidir. Bu platforma sadece bağışçı haklarını imzalayan Kurumlar dahil edilir.   Adım Adım bağışçı haklarını imzalayan STK’lar ile çalışma kararı aldığı için bu konuda Açık Açık Derneği’nden destek alır.


Biraz daha detay isteyenler için;

Açık Açık –          Türkiye’de bağışçı haklarını imzalayan şeffaf ve hesap verebilir STK’ların artması ve bağış kültürünün yaygınlaşması için kurulmuş bir dernektir. Açık Açık Derneği www.acikacik.org platformunun sahibidir. Bu platforma sadece bağışçı haklarını imzalayan Kurumlar dahil edilir.

Adım Adım ile bir sahiplik/ortaklık ilişkisi yoktur. Tek yapısal ilişkisi Adım Adım’ın 6 kurucusundan 2’sinin Açık Açık’ın 11 kurucusu arasında yer alıyor olmasıdır.

Adım Adım’a gönüllü olarak destek veren ve Adım Adım ile arasında para ilişkisi olmayan bir kurumdur. Adım Adım’ın İPK’ya STK kabulünde operasyonel takip desteği verir.

Sıklıkla sorulan bir sorudur. Hayır, Açık Açık yardımseverlik koşusu ile yaratılan kaynaktan Hizmet Bedeli almaz. Açık Açık ancak ilgili STK’ya Açık Açık Platformu üzerinde bulunan sayfasından kredi kartı ile bağış yapılırsa hizmet bedeli alır.

 

Adım Adım Oluşumu

2008’de yurtdışında ‘charity run’ olarak bilinen kolektif yardımseverlik koşusunu Türkiye’de tanıtmak ve yaygınlaştırmak için kurulmuştur. Gönüllülere ve STK’lara yardımseverlik koşusunu anlatır, öğretir ve teşvik eder. Bu konuda gönüllü koçluk yapar.

Bir oluşumdur, tüzel kişiliği yoktur, hesabı yoktur, paraya değmez.

Koşucuların diline pelesenk olan “Adım Adım için koşuyorum” esasında yanlış bir söylemdir. Koşucular Adım Adım için değil Adım Adım’ın destek verdiği STK’ların projesi için koşarlar. Adım Adım bu konsepti anlatır, anlayan kişi ve STK’lar İPK’yı kullanarak kaynak yaratır. 

STK’lar için yardım toplamaz, STK’ların yardım toplama platform değildir. STK’ların projesini beğenen Bireysel koşucuların bu proje hakkında koşuyu kullanarak farkındalık yaratmasını sağlar, bu farkındalık sonusunda isteyen bireyler/Kurumlar koşucunun amacını desteklediklerini göstermek için STK’ya bağış yapabilirler.

İyilik Peşinde Koş Platformu (İPK)

8 yıl boyunca 8 STK ve 5,100 koşucu için herşey excel ve pivot tabloları ile yapıldı. Çok yorulduk ama çok şey öğrendik. 8 yıl boyunca 5,100 yardımseverlik koşucusuna ve 8 STK’ya tek tek 65 bin bağışçıdan 9.2 milyon TL’nın toplayabilmeleri için göüllü koçluk yaptık.

Fakat Adım Adım’ın kuruluş amacı Türkiye’de spor yolu ile STK’lara kaynak yaratmak ve bağışçılık kültürünü yaygınlaştırmaktır. Bunun daha fazla STK ve gönüllü arasında yaygınlaşması için teknoloji yatırımı gerekir. 

2 yıl önce New Balance, Eker ve Wİngs for Life Vakfı tarafından verilen destek ile pratikte ve teoride öğrendiğimiz herşeyi İPK’ya vakfettik.

İPK’yı, Adım Adım’ın öğretmeye ve yaygınlaştırmaya çalıştığı yardımseverlik koşusunun bireyler tarafından operasyonel olarak yapılabildiği, takip edilebildiği, koşucuya ve STK’ya raporlanabildiği bir platform haline getirdik.

İPK dünyada sadece yardımseverlik koşusu odaklı ve birden fazla STK’ya destek veren ilk ve tek Peer to Peer (“P2P”) (Türkçe ‘de tam karşılığı henüz yoktur, imece, eş dost fonlama, akran fonlama vb şekilde kullananlar vardır) fonlama sitesidir. P2P, dünyada çok yaygın kullanılan kitlesel fonlamanın bir alt kategorisidir. Kitlesel fonlama ile tanıdığın tanımadığın herkesten destek isterken P2P ile sadece tanıdığın kişilerden destek istersin. (ör: kickstarter crowdfunding’e bir örnek iken, justgiving P2P’ye bir örnektir)

Adım Adım paraya değmez, İPK operasyonel bir dijital platform olduğu için masrafları vardır. Bu masrafları da doğal olarak Adım Adım’ı yöneten gönüllülerin ve STK’lar için koşan gönüllü koucuların değil, STK’ların ödeyeceği bir yapı kurulmuştur.

Şu anda İPK’nın STK tarafında oluşturduğu masraf şöyle formülize edilebilir.

STK’ya yardımseverlik koşusu yolu ile gelen kaynak için koşulardan sonra Salesforce’a %2, Fonzip/Yuvarla’ya  %1.5 + 45 kr/işlem masrafı ödemesi yapılır.

Buna ek olarak Adım Adım sadece Açık Açık Platformu’nda bulunan STK’lar ile çalışır.  Adım Adım 8 yıl boyunda çalıştığı STK sayısı 1’den 8’e çıkarken ilk günden beri önem verdiği şeffaflık ve hesap verebilirlik kriterlerini manuel olarak ve odukça yoğun bir iş yükü ile takip etmiştir.

Amacı sadece şeffaf ve hesap verebilir STK’ları bir araya getiren bir yapı olduğunda bu hizmeti para ödemeden Açık AÇık Derneği’nden almaya karar vermiştir. STK’lar büyüklüklerine göre Açık Açık Platformunu kullanabilmek için ayda 36 TL ile 453 TL arasında ödeme yaparlar.

İPK 2016 yılında 8.3 milyon TL bağış yapılmasına aracılık etmiştir.

Açık Açık Derneği ve Açık Açık Platformu

Açık Açık Platformu, Türkiye’de, bağışçı haklarını tanıyan şeffaf ve hesap verebilir dernek ve vakıflar ile bir araya getirmek amacı ile kurulmuş derneğin bağışçılık kültürünü yaygınlaştırmak amacı ile oluşturduğu online platformudur. 

Açık Açık, bağışçıların;

 ·        Desteklemek istedikleri hizmet alanında faaliyet gösteren (bağışçı hakları beyannamesini kabul etmiş) dernek ve vakıfları arayıp bulabildikleri, istedikleri kriterlerde karşılaştırabildikleri, amaçları, hikayeleri, projeleri, finansalları ve yöneticileri hakkında bilgi alabildikleri, ve  bağışçı ilişkileri ile kontak kurabildikleri,

·        Bağış yaparken dikkat edilmesi tavsiye edilen bilgilere, vergi avantajlarına ve bağışçılık hakkında bilgilere ulaşabildikleri,

·        İsterlerse anında buldukları STK’ya bağış yapabildikleri,

·        Bu platform üzerinden yaptıkları kendilerine ait bütün eski bağışları takip edebildikleri,

Sadece bağışçı haklarını imzalayan, şeffaf ve hesap verebilir dernek ve vakıfların bulunabildiği, bağışçılık kültürünü yaygınlaştırmak amacı ile faaliyet gösteren bir platformdur.

Açık Açık Derneği, şeffaflık ve hesap verebilirliğin bir kurumun güvenilirliğini garantilemediğini bilir. Açık Açık Derneği, şeffaf ve hesap verebilir yapıların, yaşanan hatalardan/olumsuzluklardan pay çıkarma ve edinilen deneyimler ışığında tutarlılık gösterme ihtimalinin ve kültürünün yüksek olduğunu bilir.

Açık Açık, sürdürülebilirliğini bağışçı haklarını tanıyan STK’lardan aldığı platform kullanım ücreti ve kaynak geliştirme danışmanlık hizmet bedeli ile sağlamaktadır. Tüm kaynaklar Açık Açık Platformu’nun işleyişi ve iletişimi için kullanılmaktadır. Açık Açık Derneği devlete ilk beyannemeyi vereceği Haziran 2017 ayı itibariyle platform üzerinde mali bilgilerini yayınlayacaktır. Açık Açık Derneği, tüzel kişiliği gereği kar amacı olmadığı için hedeflenen yapıyı aşan bir gelir olması halinde, STK’lara yansıtılan maliyetler düşürülecektir.

 

Koşa koşa neler oldu?

2008-2017 yılları arasında 28.000+ koşucu, 30 sivil toplum kuruluşu için 212.000+ bağışçıdan, 23.000.000+ TL bağış toplamış ve 120.000+ kişinin, doğanın ve hayvanların hayatlarını değiştirmişlerdir.

Koşa Koşa Neler Oldu?
BİZİ TAKİP EDİN !