Adım Adım

Adım Adım ve Hesap Verebilirlik

Hesap verebilirlik nedir?
 
Hesap verebilirlik, kurumların faaliyetlerini paydaşlarına açıklama zorunluluğu veya istekliliğidir.
 
Hesap verebilir ve şeffaf Sivil Toplum Kuruluşlarının, hatalarından pay çıkararak, yeni modeller deneme/öğrenme ve tutarlı olma ihtimalleri her zaman için daha yüksektir.
 
Bununla beraber, yönetişim, bağışçı ilişkileri ve benzeri konularda sektördeki en iyi uygulamaları takip eden STK’lar tarafından etik olmayan veya sorumsuz faaliyetlerde bulunulmayacağı gibi, belirli projeler için yaratılan bağış kaynaklarının amacı dışında kullanıldığına rastlamak da mümkün olmayacaktır.  
 
Adım Adım ve hesap verebilirlik ilişkisi nasıl yürüyor?
 
Bizler Adım Adım olarak;
 
*Bir tüzel kişilik olmamamıza, 
 
*Tamamen gönüllülerle çalışmamıza,
 
*Adım Adım Yardımseverlik Platformu’nun, Adım Adım kurucularının, Adım Adım yöneticilerinin, gerçekleştirilen aktivitelerden maddi bir gelirleri olmamasına rağmen;
 
birlikte iyilik peşinde koştuğumuz STK'lara, yol arkadaşımız olan binlerce gönüllü koşucuya ve bu koşuculara güvenerek adına koştuğumuz STK'lara bağış yapan 100 bini aşkın bağışçıya duyduğumuz sorumluluk sebebi ile kurulduğumuz ilk günden bu yana, faaliyetlerimizi ve aldığımız önemli kararlardaki gerekçelerimizi paydaşlarımıza açıklama sorumluluğunu hissettik ve açıkladık.
 
Adım Adım tam olarak ne yapıyor?
 
Adım Adım, Türkiye'de yardımseverlik koşusunu geliştirmek için aşağıdaki faaliyetlerde bulunmaktadır:
 
1. STK'lara yardımseverlik koşusu konusunda  gönüllü destek ve danışmanlık vermek.
2. Yardımseverlik koşusu sayesinde STK'ların yarattığı kaynakların artırılabilmesi için daha kolay kullanılan sistemler kurmaya çalışmak. (bkz: ipk.adimadim.org)
3. Bütün bunları yapabilmek için gereken konularda sponsorlar ile anlaşmak.
 
1.      STK'lar Nasıl Seçiliyor?
 
Adım Adım'ın kurulduğu günden bu yana tek bir misyonu vardır: Türkiye'de yardımseverlik koşusu ile sivil toplum kuruluşlarına kaynak yaratılmasını sağlamak.
 
2008 yılında bu yöntemin Türkiye'de hiç tanınmaması, gönüllü gücümüzün sınırlı olması sebebi ve yardımseverlik koşusu kavramı ile metodlarını yerleştirebilmek amacıyla belli sayıda STK ile çalışmayı tercih ettik.
 
Bu STK’ları 2008 ve 2012 yıllarında 2 farklı süreç sonucunda seçtik ve 2015 yılında 8 STK’ya  ulaştık. Bu süreçlerin sonuncusu 6 ay sürdü. Bağımsız bir seçici kurulun da desteğini aldığımız -Hülya Denizalp, Zeynep Meydanoğlu, Filiz Bikmen ile Suat Özçağdaş- süreci detaylı bir şekilde anlatan ve 2012 yılında kullanılan başvuru formunu bu bağlantıdan incelemeniz mümkün.   
 
Adım Adım ile birlikte hareket etmek STK’lara ne sağladı?
 
Başlangıç aşamasında sınırlı sayıda STK ile çalışmanın faydasını gördük ve 2015 yılında yardımseverlik koşusunun önemli bir kaynak olduğu sektör tarafından kabul edilir hale geldi. Beraber koştuğumuz STK'lar, 8 yıl sonunda, bireysel bağışlarının %30'unu yardımseverlik koşusu aracılığıyla alır hale gelmişlerdi.
 
Türkiye için yeni sayılan bu kaynak geliştirme metodunun daha yaygın bir biçimde tanınmasınınardından, daha da fazla STK tarafından kullanılabilmesi amacı ile Adım Adım olarak bütün STK'ların faydalanabileceği kılavuz ve dokümanlar yazdık.  Sonra, STK'lardan gelen daha aktif destek talebi üzerine, yardımseverlik koşusunu STK, koşucu ve bağışçı için kolaylaştıracak bir web platformu oluşturma kararı aldık ve İyilik Peşinde Koş Platformu bu şekilde hayata geçti.
 
İyilik Peşinde Koş Platformu (’İPK’) - ipk.adimadim.org 
 
Eker, New Balance ve Wings for Life’ın önemli maddi destekleri sayesinde İyilik Peşinde Koş Platformu’nu tamamen gönüllü işgücümüzle projelendirdik ve hayalimizi 6 ay gibi kısa bir sürede, sponsorlarımız sayesinde gerçekleştirdik.
ipk.adimadim.org‘u ilk olarak 2015 yılında -hali hazırda beraber koştuğumuz STK'lar ile- İstanbul Maratonu'nda denedik. Sonuç: Koşucu sayısı %35, bağışçı tabanı %66 arttı.
 
Adım Adım artık yeni STK’ları karşılamaya hazırdı…
 
Koşucu sayısı ve bağışçı tabanındaki başarılı gelişmeler, farklı STK'ların da İPK'yı  kullanabileceğini gösteriyordu. 2015 yılı içinde paylaştığımız dokümanlar ve daha önce Adım Adım ile beraber yardımseverlik koşusu yapan gönüllüler sayesinde yardımseverlik koşusu yapan STKlar arasından, yardımseverlik koşusu sonuçlarını bizimle paylaşan, -2016 yılı itibariyle en az 30 koşucu ile, 300 bağışçıdan, 30 bin TL kaynak yaratmış- bu konuda bilgili 7 STK'ya bağışçı haklarını kabul etmeleri, Adım Adım'ın beraber koştuğu STK'ları şeffaflık ve hesap verebilirlik konusunda takip etme sürecini yürüten Açık Açık'ın web platformunda yer almayı kabul etmeleri şartı ile çağrı yapıldı.  Aramıza katılan 4 yeni STK ve İPK sayesinde koşucuların ulaştığı bağışçı sayısı %230 arttı  ve kişi başına ulaşılan bağışçı sayısı 6’dan, 20‘ye ulaştı. ipk.adimadim.org’ta yer alan tüm STK’ları görmek için tıklayınız
 
Bundan sonra neler olacak?
 
2016 İstanbul Maratonu'nda misyonumuz doğrultusunda (Türkiye'de yardımseverlik koşusunu yaygınlaştırmak) İPK'yı kullanacak STK sayısını artırmayı hedefliyoruz. 
 
STK sayısının artması düşünülürken, seçim sürecinde ne gibi değişkliklere gidilecek?
 
Adım Adım’daki tüm işlerin gönüllüler aracılığıyla yürütüldüğü düşünüldüğünde, şeffaflık ve hesap verebilirlik üzerine kurulu STK seçim sürecinde, başvuru formlarını değerlendirecek gönüllülerle dolu bağımsız bir yapının sürekliliği ile ilgili imkansızlık da göze çarpmaktadır.  Bu sebeple, Ocak 2016'da Adım Adım İcra Kurulu bu konuda çalışan bir dernekten destek almaya karar vermiş ve aralarında Adım Adım kurucularından Itır Erhart ve İ. Renay Onur'un da bulunduğu Açık Açık Derneği ile anlaşma sağlanmıştır.
 
Önümüzdeki dönemde Bağışçı Hakları ve Bağışçılık Kültürünün yaygınlaşması konusunda çalışacak olan Açık Açık Derneği’nin web platformunda yer alan her STK, İPK'yı kullanabilecektir. Adım Adım'ın gönüllü gücüne ve komünite altyapısına sahip olmayan, sadece çevrimiçi web platformu olarak hizmet verecek bu derneğin ana amacı, Türkiye'deki bağışçı tabanını geliştirirken, bağışçıları, bağışçı hakları ve şeffaflık/hesap verebilirlik konularında bilgilendirmektir. Şu anda kuruluş aşamasında olduğu için herhangi bir destek almayan dernek, tüm çalışmalar için gereken desteği, hibeler ve STK'ların katkıları ile karşılamayı planlamaktadır. Kuruluş ile birlikte bu konudaki detaylı bilgi, Açık Açık Derneği web sitesinde görülebilecektir.  
 
2. Adım Adım, daha iyi kaynak yaratılabilmek amacıyla kurduğu sistemlerde kimlerle çalışır?
 
ipk.adimadim.org platformu yatırımı yapılırken, Adım Adım gönüllü koşucuları arasında bulunan Microsoft, ATOS, Salesforce yetkilileri ile görüşülmüş ve 2015 Ocak ayında CRM konusunda dünyanın lider şirketlerinden olmakla birlikte, dünyanın en büyük kitlesel fonlama sitesinin altyapısını da kuran Salesforce ile çalışma kararı alınmıştır. 
 
Salesforce yatırımı için ödemeler Salesforce'un Türkiye yetkili satıcısı Cloudteam'e, Eker, New Balance ve Wings for Life tarafından direkt olarak yapılmıştır.
 
Yatırımı yapılan platformun yıllık abonelik, bakım ve geliştirme ücretleri ise  platformu kullanan STK'lar tarafından yine Cloudteam Şirketi'ne yıllık olarak, bu platform aracılığı ile topladıkları bağış oranında baremli olarak yapılır.
 
Buna ek olarak, İPK platformunda kredi kartı ile anında bağış yapılabilmesi ve bu bilgilerin anında STK, koşucu ve İPK tarafından görüntülenebilmesi için kredi kartı ödeme sistemleri konusunda teknik danışmanlık ve bakım desteği alınması gerekmiştir.
 
Bu aşamada, beraber koştuğumuz 8 STK'nın 7'si ile, platformumuz kurulmadan evvel de işbirliğinde olan Yuvarla/Fonzip şirketi ile çalışma kararı alınmıştır. Yuvarla/Fonzip, hizmet maliyetini direkt olarak hizmet verdiği STK'lardan, aylık periyodlarda tahsil eder.
 
Tüm bu kararların verildiği sırada, Salesforce/Cloudteam ve Yuvarla/Fonzip Şirketi'nin ortaklarının, Adım Adım kurucuları ve Adım Adım yöneticileri ile maddi ve 1. dereceden yakınlık ilişkisi bulunmamaktaydı.
 
3. Sponsorlarımızı Nasıl Seçiyoruz?
 
Adım Adım, misyonunu daha iyi ve etkin bir şekilde yerine getirebileceğine inandığı durumlarda çeşitli kişi ve kurumlardan ayni veya nakdi sponsorluk destekleri alabilmektedir. Sponsorluklar ayni ve nakdi şekillerde olabilir. Nakdi sponsorluk, destek alınan ürün veya servis için nakit ödemeyi direkt olarak sponsorun ödemesi anlamına gelmektedir. 
 
Kamuoyunda bilinen ve belirli bir hastalığa neden olduğu tıbbi olarak kanıtlanmış ürünler ile, spor ve sportif yaşamla bağdaşmayan ürünleri üreten veya mesajlar veren şirketlerin ayni ya da nakdi sponsorlukları kabul edilmemektedir.
 
·        Alkollü içecek ve tütün ürünleri üreten şirketlerden,
·        Sağlıklı beslenme tanımına girmeyen ve/veya obeziteye neden olduğu kabul edilen gıda üreten şirketlerden
 
sponsorluk, ayni ya da nakdi olarak kabul edilmemektedir.
 
Adım Adım'ın bir banka hesabı var mı? Eğer yoksa sponsorlar ile ilişkilerini nasıl yürütüyor?
 
Adım Adım, bir tüzel kişilik olmaması sebebi ile banka hesabına sahip değildir. 
 
Nakdi sponsorluk, destek alınan ürün veya servise ait nakit ödemenin direkt olarak  sponsor tarafından gerçekleştirilmesi anlamına gelmektedir. 
 
Örneğin: Tişört  üretimi sırasında sponsor, ödemeyi direkt olarak tişört üreticisine yapar.
 
Kısaca, Adım Adım İcra Kurulu Adım Adım STK sorumluları ve diğer gönüllüler, yaptıkları gönüllü aktiviteler sebebi ile bu hizmetlerine karşılık hiçbir sponsordan para almazlar/alamazlar.
 
Hiçbir tüzel kişiliği bulunmayan Adım Adım, hesap verebilirlik adına tüm faaliyetlerindeki özen, dikkat ve hassasiyetini korumaya devam edecektir.
 
                                   --------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Yukarıdaki konularda daha fazla bilgi almak istediğiniz bir konu olması durumunda Adım Adım yöneticilerinden birine veya hepsine aynı anda bilgi vererek sorunuzun en kısa zamanda cevaplanmasını talep edebilirsiniz.
 
 
 

Koşa koşa neler oldu?

2008-2017 yılları arasında 28.000+ koşucu, 30 sivil toplum kuruluşu için 212.000+ bağışçıdan, 23.000.000+ TL bağış toplamış ve 120.000+ kişinin, doğanın ve hayvanların hayatlarını değiştirmişlerdir.

Koşa Koşa Neler Oldu?
BİZİ TAKİP EDİN !