Adım Adım Resmi Site | Sıkça Sorulan Sorular
X

Adım Adım, Mart 2008’te, yurtdışında ‘charity run’ olarak bilinen kolektif yardımseverlik koşusu kavramını Türkiye’de tanıtmak ve yaygınlaştırmak için kurulan ilk sivil toplum oluşumudur. Adım Adım Oluşumu, başta uzun mesafe koşuları olmak üzere yüzme, bisiklet, dağcılık gibi dayanıklılık gerektiren sporlar aracılığıyla ülkemizin önemli sosyal sorumluluk projelerine maddi kaynak ve tanıtım desteği sağlamaktadır. Yardımseverlik koşusu yapan kişilerin, bağışçılarından gelen bağışları anlık olarak takip edebildiği ipk.adimadim.org'un da devreye girmesiyle birlikte, Eylül 2016 itibariyle 14.975 gönüllü koşucusu ve 111.989 bağışçı aracılığıyla bünyesinde yer alan STK’lara aktarılan kaynak 14.332.560 milyon TL’ye ulaşmıştır. İyilik peşinde koşan herkes, Adım Adım koşucusu olabilir. Şu anda İstanbul Maratonu, Runatolia , New Balance Bozcaada Yarı Maratonu ve Eker I Run'da ipk.adimadim.org aracılığıyal yardımseverlik koşusu yapılabilmektedir. 

 

 

 

Amacımız; düzenli spor yapan veya düzenli sporu hayatına katmak isteyen insanlara sporla ilgili hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olurken aynı zamanda sosyal çevrelerinden bağış toplamalarını teşvik ederek ülkemizin önemli sosyal sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak.
 
Misyonumuz:
• Spor kültürünü ve sağlıklı yaşam bilinci ile beraber yerleştirmek
• Kolektif sosyal yardım kültürünü yaygınlaştırmak
• Yardım/destek/bağış farkındalığına katkıda bulunmak
• Spor ve yardım kavramlarını birleştirmek
• Bağış organizasyonları kurmak ve yönetmek
• STK’lara bu konuda gönüllü danışmanlık hizmeti vermek
 

Aşağıdaki açıklamalarda hangi sorularınıza cevap bulabilirsiniz?

Kısaltmalar

Sivil Toplum Kuruluşları - 'STK' , İyilik Peşinde Koş Platformu - 'İPK'

1.     Adım Adım para kazanır mı?

2.     Adım Adım kurucuları, icra kurulu ve Adım Adım-STK sorumluları para kazanır mı?

3.     Adım Adım kurucuları, icra kurulu ve Adım Adım-STK sorumlularının para dışında kazançları var mıdır?

4.     Adım Adım tişörtler için kaynağı nereden bulur??

5.     Adım Adım, web sitesi, İPK platformu vb. gibi yatırım yapıyoruz dediği şeylerin parasını nasıl verir?

6.     Peki para kazanmıyorlarsa, Adım Adım gönüllüleri ( kurucuları, icra kurulu, Adım Adım-STK sorumluları ve diğer gönüllüler) neden sanki kendi işleri gibi vakit ayırıyorlar?

 

Adım Adım nereden para kazanıyor? Adım Adım için çalışan, mail atan, koşucu bulan, antrenörlük yapanlar kimden kaç para alıyorlar? Almıyorlarsa bu kadar iş para almadan yapılır mı?

Adım Adım ilk kurulduğu günden beri para almaz, paraya değmez, Adım Adım’ın hiç bir gönüllüsü (çalışanı zaten yok) yaptıkları için para almaz.

Adım Adım bir tüzel kişilik değil sadece oluşumdur. Bir hesabı yoktur, para alış verişi yoktur. Üzerinden para geçmez, komisyon almaz.

 

Bağış alan STK’lar Adım Adım’a, kuruculara, icra kuruluna veya Adım Adım STK sorumlularına direk veya dolaylı olarak ayni veya nakdi bir ödeme yapar veya menfaat sağlarlar mı?

Hayır, STK’lar Adım Adım’a, kurucularına, icra kuruluna veya Adım Adım STK sorumlularına ayni veya nakdi bir ödeme yapmaz veya menfaat sağlamazlar.

STK’lar gelen bağışlar için şu ödemeleri yaparlar.

STK’lar yardımseverlik koşusunu, STK ve koşucular için kolaylaştıran, ulaştıkları bağışçı ve bağış tutarını arttıran İPK Platformunu kullanabilmek için aşağıdaki ödemeleri yaparlar.

1-      Bir CRM (bağışçı/müşteri ilişkileri yönetimi) platformu olan uluslarası Salesforce Cloud Sistemine İPK kullanımı için yıllık ödeme yapılmaktadır. Bu sabit bir tutardır. Bu sabit tutar toplanan Bağış rakamına bağlı olmamakla beraber 2015 yılı için bağışların binde 5’ine denk gelmektedir. Bu tutar Salesforce'un Türkiye distributörlerinden Cloudteam tarafından STK'lara ayrı ayrı faturalanır ve STK'lar tarafından Cloudteam'a ödenir. 

2-     Kredi Kartı ile anında bağış yapılabilmesi yapılan Bağış sayısını %50’ye yakın oranda arttırmaktadır. STK'lar, kredi kartı ile koşucuyu desteklemek için STK’ya yapılan bağışın tek ekranda koşucu adına bu STK'nın hesabına direk yapılabilmesi, aynı anda koşucunun İPK sayfasına ve STK’ya raporlanması ve bu süreçte kullanıcı deneyimini arttıracak Sistemleri kuran Fonzip/Yuvarla şirketine her Bağış için bağışın  %1’i ve 45 kuruş ödemektedirler. Fonzip/Yuvarla şirketi ve kurucularının (Emre Danacı, Erdi Yerebasmaz), Adım Adım kurucuları, icra kurulu ve Adım Adım-STK sorumluları ile direk veya dolaylı maddi veya ayni herhangi bir menfaat ilişkileri yoktur.

Adım Adım, Yuvarla/Fonzip ile ilk tanıştığı anda Buğday dışındaki diğer STK'lar zaten Yuvarla/Fonzip ile çalışmaktaydılar ve Adım Adım ile  Yuvarla/Fonzip'i biraraya ilk getiren kuruluş TEGV olmuştur.

3-     Adım Adım, 8 yıldır yardımseverlik koşusu kavramını ve metodlarını yerleştirebilmek için belli sayıda STK ile çalışmayı seçmiş, bu STK’ları 2008 ve 2013 yıllarında 2 farklı süreç ile seçmiş ve bu süreçler neticesinde 8 STK’ya ulaşabilmiştir. Gelinen noktada Adım Adım Oluşumu sayesinde yardımseverlik koşusunun önemli bir kaynak olduğu sektör tarafından kabul edilmiştir.

Adım Adım, İPK sponsorları (Eker, New Balance ve Wings for Life) sayesinde İPK Platformu yatırımını yaparak daha fazla STK’nın bu platformdan yararlanmasını amaçlamaktadır. Yardımseverlik Koşusu sayesinde daha fazla STK'nın kaynak yaratabilmesi için gönüllüler tarafından yürütülen 2-3 yılda bir yapılabilen bir STK seçim süreci yerine sürekli değerlendirme yapabilen bir süreç gereklidir. Bu amaçla şeffaflık ve hesapverebilirlik kriterlerine göre İPK’yı kullanabilecek STK’ların filtresini yapma sürecini Açık Açık Derneği'ne devretmiştir. Açık Açık Derneği'ne bu işin devredilmesinin sebebi Açık Açık Derneği'nin kuruluş amacının şeffaf ve hesap verebilir STK'lar ile bağışçıları bir araya getirmek olmasıdır. 

Açık Açık Derneği’nin kurucuları Adım Adım’ın kurucularından İzzet Renay Onur ve Itır Erhart’a ek olarak Ayşe Nurdan Şahin, İbrahim Betil, Mehmet Köksal, Suzan Bayazıt, Gonca Ongan, Aydın Evren Özol, Orkun Oğuz, Emrah Kaya ve Salih Berberoğlu’dur. Bu kurucular Açık Açık Derneği’nden herhangi bir maaş almamaktadırlar. Nisan 2016 içerisinde dermek kuruluşunun tamamlanması beklenmektedir.

Adım Adım ve Açık Açık, Mart 2016 itibari ile, STK'lar ile, Açık Açık Derneği'nin yatırımını yapacağı web platformunun yaşayabilmesi için görüşmeye başlamıştır. STK’lara, Açık Açık’ın yeni kurmakta olduğu, şeffaf ve hesap verebilir STK’ların bağışçılar ile buluşabileceği platformu kullanmak için kullanma bedeli konusunda bilgi verilmekte ve görüşleri istenmektedir. 

Bu tutarın aylık 10 USD ile 150 USD arasında olması planlanmaktadır. 

4-     STK’lar yukarıda detaylı anlatılan 3 maliyete ek olarak eğer isterlerse koşucular için çeşitli ufak hediyeler yaptırabilirler. Bunlar genelde bileklik, tişört, buff, şapka olmakla beraber STK’nın yaratıcılığına ve ayırdığı bütçeye bağlı olmaktadır.

Adım Adım Harcamalarını nasıl yapar?

Eğer sadece gönlünün istediği bir amaç için profesyonelce çalışırsan,sadece iyilik peşinde koşarsan,neyin peşinde koştuğunu çok net anlatırsan, o zaman bütün kapılar açılıyor. Adım Adım için de aynısı oldu. Sayımız 12,000’e yaklaştı, karşılığında tüzel bir kişiliği olmadan bir çok İYİ marka bizimle beraber olmak istedi.

Kısa zaman içinde Sivil Toplum Örgütleri için ne kadar önemli bir fayda yaratıldığını gören markalar da aynen Adım Adım gönüllülerinin yaptığı gibi hiç bir karşılık beklemeden Adım Adım’a destek oldular.

Şu anda New Balance, Eker, Wings for Life, Redif, BEK, MNG Kargo, Interpress, Profil ve HEP’in destek olduğu gibi.

Neler için destek oluyorlar

1.      Tişört

2.      Sosyal Medya Harcamaları (Mailchimp ve Jotfrom aylık ödemeleri ve facebook reklamları)

3.      Web sayfamız - http://www.adimadim.org/ 

4.      İyilik Peşinde Koş Platformu - http://ipk.adimadim.org/

5.      Baskı

6.      Yönetişim Danışmanlığı Desteği

7.      İletişim Desteği

8.      Tasarım Desteği

Bu harcamaların da hepsi eğer için de bir ödeme varsa destekçi tarafından direk olarak servisi veya ürünü sağlayan kişi veya kuruma verilir. Adım Adım kurucuları, icra kurulu ve Adım Adım-STK sorumluları ayırdıkları zaman için hiç bir şekilde ödeme almazlar hatta  Adım Adım sebebi ile yaptıkları ulaşım, konaklama ve haberleşme giderlerini kendileri öderler. 

Tabii şu anda aktif olarak çalışan 50 gönüllü olmasa bunların hiç birisi olmaz.

Bizce gönüllülük hayatta sadece paranın önemli olmadığını, insanın gönlünü ısıtan bir hedefi olduğunda dinlenmeden çalışabildiğini, neşeli ve keyifli durmadan çalışan birisini gördüğümüzde acaba kaç para kazanıyor dememeyi öğretiyor. Gönüllülük, kendimizi başkalarının yerine koymayı gerektirdiği için, empatiyi öğretiyor. Umutlu olmayı, mutlu olmayı öğretiyor.

Gönüllülük, parayla ölçülemez, bundan alınan haz başka bir şey ile kıyaslanamaz.

Biz 8 yıl önce 6 kişi idik şimdi iyiliği yayan 12,000 kişiyiz. Bu bile iyiliğin bulaşıcı olduğunu gösteriyor.

Attığı her adımın iyi olması gerektiğini düşünen, her adımın sadece kendisi değil başkasının da iyiliği için olmasına gayret gösteren 12,000 kişi olması, hepsinin gönüllü olması ve bu kişilerin sayısının her sene %50 artması kadar güzel başka ne olabilir? 

Adım Adım İcra Kurulu, 

not - bu konu ile ilgili bütün sorularınızı veya aklınıza gelen diğer bütün sorularınızı icra@adimadim.org adresine sorabilirsiniz.Bir Gönüllü en kısa süre içerisinde size geri dönecektir.

Sorunuzun cevabı aşağıda listede yoksa lütfen sorunuzu  STK sorumlusuna yönlendirin.


 

İPK NEDİR?

http://ipk.adimadim.org/nedir

İPK NUMARASI NEDİR?

Her gönüllü koşucunun İyilik Peşinde Koş (İPK) Kullanıcı numarası vardır. Bir numaranız olup olmadığından emin değilseniz şunu yapabilirsiniz.

 • İPK sayfasına gidip sağ üst köşede arama kutusuna adınızı yazın çıkan profillerde adınız varsa (türkçe harfleri de dikkate alarak - türkçe karakterli/karaktersiz- arama yapın ltf) üyesiniz, tıklayın. Bu sayfanın adresinin uzantısındaki İPK numarası sizin kullanıcı numaranızdır. 

Profilime ve Kullanıcı Hesabıma Nasıl Ulaşıp Değişiklik Yapabilirim?

 • Giriş sayfasına gidin, bu siteye ilk defa giriyorsanız Adım Adım üyesi olurken kullandığınızı düşündüğünüz mail adresini yazın. Eğer adres yanlış ise size  "Bu email ile kayıtlı bir kullanıcı bulunmuyor"  mesajı çıkar. Doğru ise "Gerekli yönlendirmeler için lütfen gönderdiğimiz epostayı kontrol ediniz." mesajı çıkar. Bu mailinize gelecek bağlantıya tıkladığınızda yeni şifre oluşturabilir ve sayfanıza girebilirsiniz.
  • Bu mesajı görmenize rağmen size mail gelmezse bu şirketinizin Bilgi İşlem departmanından kaynaklanan bir sorundur. Lütfen onlara sorun. Size iyilikpesindekos@adimadim.org  adresinden bir mail gelmesi lazım.
 • Daha önce üye olmadığınızdan eminseniz Giriş Sayfasına gidip Kayıt Ol'a tıklayın.
 • Daha önce yardımseverlik koşusu yaptıysanız mutlaka İPK hesabınız vardır. İsminizi farklı şekillerde yazarak bulmaya çalışın. Çünkü eski yardımseverlik koşularınız varsa onu kullanmadan yeni bir hesap açarsanız iki hesabınız olur ve iki hesap birleşmez.
 • Daha önce bu siteye giriş yapıp yapmadığınızı Giriş sayfasındaki  Şifre Yenile ye basarak da bulabilirsiniz. Buraya daha önce kullanmış olabileceğiniz e-mail adresinizi girin şifreniz bu e-mail adresine gelsin.

Şifremi unuttum ne yapacağım?

 • Giriş sayfasında "Şifre Yenile" bağlantısına tıklayın.
 • E-mailinizi yazın size yeni gelen e-posta ile yeni şifrenizi alabilirsiniz.

Arama sonrası profili görüyorum ama tıkladığımda bir şey olmuyor, Neden?

İlgili kullanıcı profilini hiç güncellemediyse profile girilmez. Profil sahibinin profilini güncellemesi sonrası siteye girenler bu kullanıcının sayfasına tıklayarak girebilirler.

Neden olur?

 1. Eğer kullanıcı İPK sitesi açılmadan önce (2015 Eylül) yardımseverlik koşusu yaptıysa ve sisteme geçmiş koşu bilgileri otomatik girildiği için bu olur.
 2. Eğer İPK sitesini yeni kullanmaya başlayan Sivil Toplum Kuruluşu (STK) kendisi için yardımseverlik koşusu yapan gönüllülerin bilgilerini sisteme yüklediyse ve ilgili gönüllünün profili bu şekilde oluştuysa gönüllü girip profilini güncelleyene kadar başkaları arama sonucu ismini görürler ama tıkladıklarında detay göremezler. 

 

Koşucular arasında sivil toplum kuruluşları (STK) ile aynı adı taşıyan koşucular var. Onlar kim? (ör: Koruncuk Koşucusu)

Evet her STK'nın kendi adını taşıyan bir profili vardır ve OLMALIDIR. Bu profili STK'nın kendisi açar ve belli bir formatta olmalıdır. [STK'nın Kısa Adı Koşucusu] şeklinde olur. 2 amaçla kullanılır.

STK bu profili içinde her kampanyası için kampanya açmalıdır. Aksi takdirde aşağıdaki özellikleri kullanamaz.

1- Kampanya süresinde,  EFT/Havale ile yapılan bağışlarda, bağışçılar nadiren desteklemek istedikleri koşucunun kampanya numarasını yazmazlar veya yazdıkları kampanya numarası geçersizdir. Bu durumda bağışçıların bağışları da doğal olarak STK'nın istenen hesabına gider ama koşucusu belli olmaz yani bağışçının bağış yapmasına sebep olan koşucu belli olmaz . Bu bağışlar ilgili STK'nın bu profilde açtığı ilgili kampanyaya eklenir. Bir kere buraya eklenen bağış artık başka bir koşucuya eklenemez. Bağış amacına ulaşır, toplam tutarlarda görülür.

2- Kampanya sürecinde, nadiren bazı bağışçılar sadece belli bir koşucuya değil, genel olarak STK koşucularına bağış yapmak isterler, o durumda bağışçıların bağışları [STK] Koşucuları adındaki bu koşucunun kampanyasına gider.

3- STK'lar bu profili yönetici (admin) amaçlı da kullanırlar, STK'da bu profile şifresi ile giren kişi eft/havale girişlerini yapabilir, koşucular ile ilgili bütün bilgileri içeren kampanya raporlarını alabilir ve bir sorun ile karşılaşırlarsa yine aynı sayfada görecekleri SORU SOR butonuna basarak bu hizmeti veren salesforce teknik ekibine soru sorabilirler. 

Bu sebeplerle bu profil bireysel ve kurumsal sıralamalara dahil edilmez.

KAMPANYA KODU NEDİR?

Kampanya oluşturmuş her gönüllü koşucunun her kampanyasının farklı bir kampanya kodu vardır. Kampanya Kodu CC ile başlar ve numaralarla devam eder. Her yeni koşu yeni kampanya numarası demektir. İPK numarası ise üye numarası gibi sabit kalır.Yardımseverlik koşucularının tek bir İPK numarası varken, yaptıkları her yardımseverlik koşusunun ayrı bir kampanya numarası vardır.

Örneğin - http://ipk.adimadim.org/kampanya/CC5415  bu sayfadaki CC5415 ilgili koşucunun İstanbul 2015'te TOFD için oluşturduğu kampanyayı tanımlar.

 

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINA NASIL SORU SORABİLİRİM?

İyilik Peşinde Koş Platformu'nda (İPK) adına koşmak istediğiniz STK'ya karar verirken proje veya kurum hakkında istediğiniz soruyu kurumun yetkililerine sorabilirsiniz.

Bunun için tek yapmanız gereken İPK'ya kullanıcı olarak giriş yapmak. 

Giriş yaptıktan sonra fotoğrafta sağ tarafta gördüğünüz gibi mavi soru sor butonuna basarak istediğiniz kuruma soru sorabilirsiniz.

 

BAĞIŞLAR İLE İLGİLİ SORU VE SORUNUM VAR

Sorunuzu sorarken aşağıdaki detayları vermezseniz sorunuza geri dönemeyiz.

 1. Koşucunun Adı Soyadı ve Koşucu Kodu (İPK kodu),

 2. Koşucu hangi STK / proje için koşuyor (koşucunun kampanya kodu - CC ile başlar),

 3. Sorunun kaynağı bağışçı ise bağışçının tam adı, bağışın günü ve varsa saati,

 4. Bağışın kaynağı? (Kredi Kartı/Banka Kartı/Havale/EFT/Paypal)

 5. Kredi Kart ödeme hatası ise hata kodu veya resmi?

Biz size yardımcı olmaya çalışıyoruz, ne olur siz de bize yardımcı olun. Bir çağrı merkezimiz yok sadece gönüllüler çalışıyor.

Lütfen unutmayın eğer bağışçının kredi kartından bağış çekildiyse veya EFT/Havale ile STK’nın hesabına gittiyse her halukarda bağışınız amacına ulaşır.

Bağışınız direk olarak desteklenen sivil toplum kuruluşu'nun hesabına gider.

Fakat, EFT/Havale olması ve sizin kampanya kodunuzun EFT/Havale'de açıklamaya yazılmadığı durumda bu bağış herhangi bir koşucu ile ilişkilendirilemez. Genelde EFT/Havale bağışçıların %5'i bu açıklamayı yazmayı unutur. Bunun ana sebebi mektuplarda bu uyarının iyi yapılmaması veya yanlış bağlantıya yönlendirilmeleridir.

Teşekkür ederiz. 

Kredi Kartım ile bağış yapamadım? Sorun nedir?

Gelen hataların %90'ının sebebi şöyle çıkıyor.

 1. Limit Yetersiz, CVV yanlış, kart internet kullanımına açık değil. Lütfen size çıkan hata mesajına dikkat edin.
 2. Bazı STK'ların da POS'ları yurt dışına açık değil bunu STK sorumlularına sormanız gerekiyor. STK'ların bankalarına başvurup açtırmaları gerekiyor.
 3. Bazı STK'ların da POS'ları sanal kart kabul etmiyor,  STK'ların bankalarına başvurup açtırmaları gerekiyor.
 4. 3d secure işlemini tamamlamadan çıkılması da bu sorunu sıkça görünen kaynaklarından.

STK sorumlularına soru sormak için kullanıcı olarak şifreniz ile İPK'ya girin, Desteklediğiniz STK'ya gidin o sayfada sağ yukarıda Mavi SORU SOR  butonuna basın ve sorunuzu sorun.

3D Kodu olması şart mı bu yüzden bazen bağış yapılamıyor?

Online ödemelerde 3D secure, fiziksel ödemelerde chip & pin çalıntı kartların sistemlerimizde kullanılamamasını sağlayan en hayati özellik, bu sebeple ödeme konusunda bize hizmet veren Yuvarla/ FonZip'de son kullanıcılardan asla non-secure işlem geçirmiyor.

Bu aynı zamanda STK'ları ters ibraz riskine karşı da koruyor. Kişiler zaman zaman bu bağışı ben yapmadım diyebiliyor, bankanın STK'yı ters ibraz kurallarınca cezalandırmasını önlüyor, çalıntı kartlarla yapılan işlemlerde ise kurumların savcılıkla uğraşıp durmasının önüne geçiyor.


Bağışçım bana bağış kredi kartı yaparken hata mesajı aldığını belirti? Sorun nedir?

Şu ana kadar bize gelen bu mesajların %70'inde sorun kredi kartından kaynaklı idi. O yüzden ricamız eğer bu sorunu yaşarsanız ya bağışçınızdan başka bir kart denemesini rica edin ya da kendinize ait bir kart ile 1 TL bağış yapın deneyin. Sizce de sorun varsa haber verin ltf. Biliyoruz sizi yoruyoruz ama bu tür konularda gönüllü desteğe ihtiyacımız var.

STK sorumlularına soru sormak için kullanıcı olarak şifreniz ile İPK'ya girin, Desteklediğiniz STK'ya gidin o sayfada sağ yukarıda Mavi SORU SOR  butonuna basın ve sorunuzu sorun.

Bağış ödemesi yaparken bağış miktarını yanlışlıkla fazla yazdım ve yapmak istediğim tutarın üzerinde bağış yaptım, iade alabilir miyim?

Bağış yapılan projenin sahibi derne/vakıf ile irtibata geçilerek yapılmak istenen gerçek bağış tutarını belirtmeniz gerekiyor. İlgili dernek/vakıf, fazladan ödenen tutarın iadesi için size geri dönüş yapacaktır.  Ancak yine de bağış yapılırken tüm bilgileri bir kez daha gözden geçirmekte fayda var. Dernek ve Vakfa https://acikacik.org/ adresinden dernek/vakıf künyesine gidip bağışçı ilişkilerine e-posta göndererek yapabilirsiniz.

Yurt dışı Kredi Kartı Ödemesi sorunu.

Kullanıcıların güvenliği açısından bütün işlemler İPK'da 3D secure ile geçiyor. Yurtdışında 3D Secure destekleyen bir çok banka var, özellikle Avrupa çok iyi daha çok Amerika'da kullanılan kredi kartları sorunlu..

STK'nın posunun yabancı işleme açık olup olmaması İPK'nın görebildiği bir konu değil, Bunu STK'nın bilmesi ve kapalıysa bankasından açtırması gerekir.
 

Kampanya sayfamda bağışçılarımın isimleri görünmüyor?

İPK'nın en güzel özelliklerinden birisi bugüne kadar yaptığınız bütün yardımseverlik koşularının hepsini anında görebilmenizdir. (Hangi tarihte, hangi bağışçınız size ne kadar bağış yapmış.)

Bunun için İPK sayfasına e-posta adresiniz ve şifreniz ile giriş yapmanız lazım. Bu durumda sayfanızın üst kısmında zaten "Hoşgeldin İlk İsmin" yazar. Bunu gördükten sonra kampanya sayfanın altına gidersen bütün bağışçılarının isimlerini, bağış tarihlerini ve miktarlarını görebilir, tarihe ve miktara göre artan azalan şekilde dizebilirsin. Merak etme bu listeyi senden başkası göremez. Hatta hepsini excele atabilirsin, eğer kredi kartı bağışı ise o zaman e-mailini de görebilirsin. Sizin koşunuz için kredi kartı ile yapılan bağışlar anında görünür, EFT/Havale ile yapılan bağışlar STK'nız sisteme girdikçe görünür. STK'lara tavsiyemiz kampanya süresince her gün 1 kere girmeleridir ama bunu takip ve kontrol edemeyiz.

Bağış yapamadım güvenlik uyarısı verdi?Neden?

Güvenlik ayarları ve bağışçıların güvenliği sebebi ile Windows XP deki Internet explorer 8 den düşükler (IE 7, IE 6, IE 5) , ve Android telefonlarda versiyonu 2.3.7 den olan düşük telefonlarda girilemeyecek. Girilirse güvenlik uyarısı verecek ve herhangi bir işlem yapılmasına izin verilmeyecek.

Bana yapılan bağış kampanya sayfamda görünmüyor? Neden?

1.      Size Kredi Kartı ile yapılan bağış anında sayfanızda görünür, nadiren (binde 1) hemen görünmez bunun sebebi şu oluyor:

İPK’nın ödeme sistemi danışmanlığını STK’lar adına yapan şirket Fonzip/Yuvarla şirketidir. İPK’nın altyapısını STK’lar adına kuran şirket ise Salesforce. Bağışlar direk olarak STK posuna yapılıyor, anında STK'nın hesabına geçmiş oluyor ve o anda Fonzip/Yuvarla sistemi bilgiyi İPK’ya da yazıyor. Bu yazma sırasında serverların birisinde yüklenme veya kopma olursa İPK’ya yazılamıyor.Bu durumda haftada bir bu özel durumlar için güncelleme yapılıyor ve sonunda kampanya sayfanızda görünüyor.

Şu anda gördüğümüz bu hata 10 bin bağışta 5-10 bağışta oluyor.

2.      Size EFT/Havale ile yapılan bağışlar periyodik olarak STK tarafından sisteme girilir. STK'lar bunu 2-3 günde bir yapıyorlar. Eğer yapıldığını ve aradan zaman geçmesine rağmen kampanyanızda görünmüyorsa o zaman STK'nıza sorun ltf. 

3.      EFT/Havale ise ve takip eden hafta da listenizde görünmediyse o zaman bağışı yapan kişi açıklamasında sizin kampanya kodunuzu (ör: CC5415) kullanmadan bağış yapmış olabilir. Bu durumda bağış adına koştuğunuz STK’nın genel koşucu hesabına gitmiştir orada görebilirsiniz. Bu bağış artık sizin kendi adınıza geçmez, düzeltme yapılamaz. Yerine ulaşır ama koşucusuz kalır. Kurulmuş güvenlik sistemi ve Salesforce'un müşteri gizlilik prensipleri sebebi ile bu mümkün değildir. 

4.      Bağış kredi kartı ile yapıldıysa fakat sizin gönderdiğiniz linke yapılmamış ise ya başka bir koşucuya yapılmış olabilir ya da ilgili STK nın  genel koşucu hesabına göndermiştir. Bu durumda yine adına koştuğunuz STK’nın aşağıdaki genel listesine bakıp orada görebilirsiniz. Bu bağış artık sizin kendi adınıza geçmez ama yerine ulaşır amacına ulaşır. STK'nın genel listesine ulaşmak için, STK'nın adını arama kutusuna yazın. Orada çıkan [STK'nın adı] Koşucu isimli profil bu tür bağışlar için kullanılmaktadır.

Eğer sorununuzun yukarıdakilerden farklı olduğunu düşünüyorsunuz lütfen STK sorumlusuna haber verin. Detaylı açıklama ile hangi koşucuya, hangi projeye, hangi tarih ve saatte, hangi yolla ve hangi hata mesajı ile. Teşekkür ederiz. 

EFT/Havale'ler neden anında görülemiyor?

8 yıldır, EFT ve Havale ile yapılan bağışlar haftada 2 kez (salı ve cuma) güncelleniyordu. En büyük şikayet bağışların anlık görülememesi takip edilememesi idi.

Bu yüzden yeni sistemde STK'lara bağışları istedikleri anda girebilecekleri bir sistem kurduk. Fakat giriş sorumluluğu STK'da. STK'lara tavsiyemiz kampaya süresince her gün 1 kere girmeleri ama bunu kontrol ve takip etme yetkimiz yok.

Unutmadan (bu durumda bağışçınızın sertifikasını İPK platformu değil, adına koştuğunuz derneğin/vakfın size göndermesi gerekir, çünkü bağışçınız kredi kartı ile bağış yaparken adını ve e-postasını verir, EFT/Havale'de bu bilgiler İPK'ya gelmez.) Bu sertifikalar kampanya sonunda hazırlanır ve koşucuya sanal ortamda iletilir.

Bağışçım bağışını kampanya kodumu (ör: CC5415)  kullanmak yerine İPK koşucu kodumu (ör: İPK251) kullanarak yapmış ne olacak?

Bankaya yapılan EFT/Havale açıklamasında kampanya koşucu kodu yoksa o takdirde İPK platformuna transfer sırasında sistem bağışın sizinle bağlantılı olduğunu anlayamaz.

Bağış amacına ulaşır, yerine gider sadece sizin mektubunuz, sizin koşunuz ile ilgili olduğunu sistem bilmez. 

Bağışçıma bağış yaptıktan sonra ne gidiyor?

Kredi ve Banka kartı ile sizin gönderdiğiniz İPK bağlantısı üzerinden bağış yapan bağışçınıza anında adına koştuğunuz dernek/vakfın yöneticisinden teşekkür mektubu e-posta ile gider. Bağışı yaptıktan sonra da dijital sertifikakalarına ulaşabilecekleri bir e-posta daha gider..

EFT/Havale ile bağış yapan bağışçınıza ise sertifikalar dernek/vakıf tarafında koşucuya ulaştırılır. Koşucunun bunları bağışçılarına ulaştırması gerekir. Sebebi EFT/havale bağışı sırasında bağışçının e-maili alınmadığı için bu iletiyi dernek/vakıf yapamaz. 

Yardımseverlik koşusu yapan bir arkadaşım var, kendi kredi kartım ile başkası adına bağış yapmak istiyorum, sertifika onun adına gitsin istiyorum mümkün mü?

Evet, kredi kartı ekranında kredi kartı bilgileri sorulur, kart sahibinin ismine gerek yoktur. İsim Soyad ve e-maile adına bağış yapmak istediğiniz kişinin adını ve mailini yazarsanız. Teşekkür ve sertifika bu adı yazılan bağışçının adına ve e-postasına gider.

KAMPANYA

Koşucu Kodu ve Kampanya Koşucu Kodu Nedir?

Koşucu Kodunuz İPK ile başlar örneğin İPK251 (http://ipk.adimadim.org/profil/IPK251) ve bu hiç değişmez. Bu sizin profilinizdir.

Kampanya Koşucu Kodu ise CC ile başlar CC5415 (http://ipk.adimadim.org/kampanya/CC5415) ve bu bir kampanyaya özeldir. Bundan sonra koşacağınız her kampanyanın ayrı bir Kampanya Koşucu Kodu olacaktır. Siz veya destekçileriniz bu kampanya linke tıklayarak kampanyanızın nasıl gittiğini takip edebilirler, kampanya bittiyse de sonucunu görürler.

Birden fazla kampanya oluşturabilir miyim?

Hayır bir koşucu bir yarış için sadece bir kampanya oluşturabilir.

Bunun teknik sebebi şudur; bu opsiyonu vermek altyapıda daha maliyetli ve daha zor bir altyapı ve sürece götürecekti. Bugüne kadar yardımseverlik koşusu yapan 7,000 kişiye baktığımızda aynı anda kampanya yapan kişi sayısının %1 bile olmadığını ve toplanan bağış içerisinde oranının çok düşük olduğunu tespit edip yapımızı böyle kurduk.

Bunun pratik sebebi ise şudur; bir kampanyanın sesinin yüksek çıkması için net olması lazım. Basit olması lazım. Bir çağrıda iki proje anlatıp, bağışçılarda iki proje için farkındalık yaratmaya çalışmanın kampanyanın etkisini azaltacağını düşünüyoruz. 

Kampanyamı yarattım kapatabilir miyim, değiştirebilir miyim? (iptal, silme, değiştir)

Eğer henüz bağış almadıysanız EVET. Yarattığınız kampanyanın güncelleme butonuna basarak orada statü durumunu Aktif'ten Pasif'e çevirebilirsiniz.

(Kampanyayı Pasif'e aldıktan sonra tekrar Aktif'e çevirebilirsiniz veya başka bir proje için kampanya açabilirsiniz.)

Bağış aldıysanız HAYIR. Bağış almış olan bir kampanya Pasif'e çekilemez.

Aynı anda iki kampanya Aktif olamaz.

Kampanyamda Kurumsal Takım kurmak yerine kurum adı ile bir profil açarsam ne olur?

Tavsiye etmiyoruz. Şu sebepler yüzünden:

1.      Bu durumda kampanya sürecinde ve sonucunda kurumunuzun adı bağış toplayan kurumlar arasında çıkmaz koşucular arasında çıkar. Yani koşucu XYZ Ltd. gibi olur ve kurumlar listesinde çıkmaz ve bu listeye girmez.

2.      Kurum olarak kaç koşucunuz var, bu koşucular kimler ve performansları nasıl bilemezsiniz. (ör: XYZ için 3 kişi mi koşuyor, 13 kişi mi koşuyor?)

3.      Dönem dönem bazı "iyi" markalar iyi yardımseverlik koşucularına süpriz yapmak istiyorlar, kurum olunca kime verileceği bilinmiyor, havada kalıyor. Mesela Hayrettin Karaca ile öğle yemeği çıktı XYZ AŞ profiline, kim gidecek? En iyi toplayanı bilmiyorsunuz? En fazla bağışçıya ulaşanı bilmiyorsunuz? Genel müdür mü gidecek? İnsan kaynakları müdür mü gidecek? 

4.      Tecrübemiz şu ki kişileri tek tek motive ettiğimizde toplanan bağış artıyor. Yani içinde 10 kişi koştuğu varsayılan XYZ AŞ profili ile 10 profilin üyesi olduğu XYZ Ltd. nin performansı kesinlikle farklı olur.

Yine de Kurum adı ile profil açanlar oluyor.

Neden?

Bunu kurumlar şu sebeple açıyorlar. Koşucularına tek tek bağış yerine toplu bağış yapmak için kurum adı ile profil açıyorlar, sonra bu profile bir kampanya açıyorlar, bu kurum adını taşıyan koşucunun kampanyasında da aynı adı taşıyan  kurumsal takımı seçiyorlar. Böylece kurum bu kampanyaya bağış yaptığında kendi takımını desteklemiş oluyor. Fakat bu durumda şirketin adı bireysel koşucular arasında geçecektir.

 

Not: Kurumsal koşu takımları için bütün sunum ve bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bankaya yatıramayacak ve kredi kartı olmayan kişiler bana desteklediğim STK'nın projesine yatırmam için elden bağışlarını veriyorlar, onların adına nasıl teşekkür alabilirim.

Kredi kartı ekranında yazdığınız isim ve e-mail bağışçının isim ve e-mailidir. Burada Kredi Kartı ödemesinde kart sahibinin isim ve e-maili istenmemektedir.

Oraya esas bağışçıyı yazarsanız teşekkür mektubu ve daha sonra gelecek olan sertifika orada ismi olan kişi adına gelir.

Bağışçınızın e-maili yoksa kendi mailinizi yazın, teşekkür mektubu ve daha sonra sertifika size gelsin, bastırın verin.

Bundan başka bir yol yok ama bağışçı başına 2 saniyede halledilebilecek temiz bir sistem.

Kampanya ne kadar sürer?

Yardımseverlik Koşusu kampanyası yarıştan 2 hafta önce pazartesi sabah başlar ve 2 hafta sonra cuma günü 24:00'te biter. Daha sonra yapılan bağışlar tabii ki dernek/vakıfın hesabına gider amacına ulaşır ama yardımseverlik koşucularının kampanya sayfalarına yansımaz.

Biz şirket olarak şirket takımımızda koşan bütün koşuculara bağış yapmak istiyoruz, fazla sayıda koşucumuz olduğu için bunu tek tek yapamıyoruz, ne önerirsiniz?

            Bu işin en ruhuna uygun ve motive edeni koşuculara tek tek bağış yapmaktır, şirketlerinin onlara şahsen bağış yaptığını                     görmek, koşucuları çok motive eder ve özel hissettirir.

Fakat böyle çoğu zor iş için uğraşırız ama her koşucuya tek tek bağış yapmak da bizi zorluyor derseniz ona da bir önerimiz var. Sistem açısından kullanılmayan bir kullanıcı açılması data kirliliğine yol açsa da şu yapılabilir,

Şirketten bir yetkili bir koşucu profili yaratsın, bu profil bir kampanya yaratsın (tercihen koşucuların adına koştuğu kampanya ile aynı kampanya), yarattığı kampanya da kurumsal takımı koşucuların takımı ile aynı takım seçsin ve ardından bu kampanyaya şirket tek kalemde bağış yapsın. Hem Kurumsal takım bağışı o tutar kadar artar  artar, takımın bağışçı sayısı 1 adet artar. 

İPK'da STK'ların ismi ile açılan "STK Koşucusu" formatındaki koşucuya gelen bağışların login olan herkes tarafından açıkça görülmesinin sebebi nedir?

           Burada bağışların açıkça görünmesinin sebebi, koşucusu belli olmayan bağışların ilgili kampanyaya nakledildiğinin açıkça                görünebilmesi ve eksik isimlerin bulunmasına yardımcı olmasıdır.

 

Koşucu olarak IPK ya kayıt olmak çok kolay. Buradan yardım alabilirsin.

It is very easy to fundraise with IPK Platform. Subscription help is here.

STK'lar İPK'dan nasıl ve hangi raporları alabilirler

 

Adım Adım  Oluşumu'nun yönettiği İyilik Peşinde Koş Platformu'nu (İPK) kullanan sivil toplum kuruluşları'nın (STK) gönüllü koşucuları ve kampanyaları ile ilgili raporlar alabilmeleri için yapmaları gereken ilk şey bir profil yaratmaktır.

Bir STK yetkilisinin İPK'ya giderek bir  kullanıcı hesabı açması gerekmektedir. 

Bu profili yaratırken İSİM olarak "kurumunuzun kısa adını" kullanın ve SOYADI olarak "Koşucusu" kelimesini ekleyin. 

Profil fotoğrafı olarak logonuzu veya sizi anlatan bir fotoğrafınızı kullanabilirsiniz.

ör: TEGV Koşucusu (http://ipk.adimadim.org/profil/IPK13758)

İPK’ya üye olurken yazdığınız e-mail sizle iletişim kurmak için tek şansımız, bu bağlamda orayı sık kullandığınız (mümkünse kurumsal bir adresle: Örneğin: erhanceylan@xyz.org) bir mail adresiyle değiştirmeniz sağlıklı olacaktır. 

 

Profili açtıktan sonra bu profilden kampanya boyunca yapabileceğiniz 4 önemli şey var.

Bu 4 önemli şeyi yapabilmeniz için her kampanya öncesinde bu profil için bir kampanya oluşturmanız gerekir.

Bu konu ile ilgili butonları bu kullanıcı olarak giriş yaptığınızda İPK ana ekranınızda göreceksiniz. 

(Fakat bu hakkın bu kullanıcıya atanabilmesi için bize İPK numarasını ve STK nızın adını mail atın ltf)

 

1-  Havale/EFT Girişi

Kampanya süresinde bağışların %80-85'i kredi kartı ile İPK üzerinden yapılırken %15-20'si kurumunuzun kampanya için verdiği ve İPK'da görünen banka hesap numaralarına havale/EFT yapılır. 

Kredi kartı ile yapılan bağışlar anında koşucunun ve STK'nın ekranında görünürken, EFT/Havale ile yapılan bağışlar STK girişi bu ekrandan yapana kadar sistemde görünmez. Tavsiyemiz her gün bu ekranın kurumunuz tarafından güncellenmesi.

(burada en önemli konu koşucunun kampanya kodunun doğru girilmesidir, sıkça yapılan hata kampanya kodunun yanlış girilmesi veya tarihte hata yapılmasıdır.)

2- Sorun Bildir

Özellikle bu rapor girişi sırasında bir hata yaparsanız, sorun bildir düğmesine basarak destek alabilirsiniz. Bu mail direk olarak bize bu hizmeti sağlayan Salesforce ekibine gider.

Sorun Bildir butonu ile yanlış girilen EFT ve Havale’leri belirtirken lütfen kayıt numarasını da iletin, mükerrer kayıt varsa 2 kaydın da numarasına ihtiyacımız var, bu noktada silinmesini istediğiniz kaydı da belirtmenizde fayda var. STK'ların gördüğü excel’e destek ekibi erişemez.

İPK’ya üye olurken (X derneği koşucusu şeklindeki üyelikler) yazdığınız e-mail sizle iletişim kurmak için tek şansımız, bu bağlamda orayı sık kullandığınız(mümkünse kurumsal bir adresle: Örneğin: erhanceylan@xyz.org) bir mail adresiyle değiştirmeniz sağlıklı olacaktır. 

3- STK Raporu Oluştur

Bu rapor ile kampanya boyunca STK'nız adına koşan (yani sizin kampanyanızı seçiş) gönüllü koşucuların bilgilerine erişebilirsiniz. (Adı Soyadı, e-maili, ulaştığı bağış tutarı vb..)

4- Koşucusu Belli Olmayan Bağışlar

Kampanya süresince bazen bağışçılar EFT/Havale yaparken koşucunun kampanya adını yazmayı unuturlar veya yanlış yazarlar bu durumda STK yetkilisi bu bağışları sisteme girmek için kampanya koduna STK'nın kendi profili ([STK] Koşucusu) dahilinde açtığı kampanya kodunu girerler. Bu bağış bir kere sisteme girildikten sonra bir daha değişiklik yapılmaz. Bu konuda şikayeti olan koşuculara bağışın amacına ulaştığını ama bağışçı hatası sebebi ile koşucunun kampanyasında değil, [STK] Koşucusu'nun kampanya hesabında göründüğünü söyleyebilirsiniz.  

KAMPANYA ZAMANLAMA

 • İPK’ya projeler ve ilgili bilgiler  STK’lar tarafından koşu tarihinden en geç 11 hafta önce Adım Adım'a gönderilir. 
 • İPK’ya projeler ve ilgili bilgiler Adım Adım tarafından en geç 10 hafta önce yüklenir. 
 • İPK’da projeler koşuculara 2 ay önce açılır  (yani koşucular İPK’ya girdiklerinde artık STK’nın yanısıra projelerini de görebilirler ve seçebilirler)  -
 • Bu tarih itibariyle Pratik olarak projelere bağış gidebilir ama ideal kampanya süresi 1 ay olduğu için, proje başlangıç tarihi yarıştan 2 hafta önce başlar ve 2 hafta sonra biter.
 • İPK’da kampanya koşu tarihinden 2 hafta önce Pazartesi sabah başlar.·        
 • İPK’da kampanya koşu tarihinden 2 hafta sonra Cuma biter, bunu takip eden Pazartesi akşamı 24.000’e kadar hesaplara bağış gelebilir, STK’lar EFT/Havale girişi yapabilir 

Bu profil sahibinin giriş yaptıktan sonra İPK ana sayfada göreceği ekran aşağıdadır.

 

5- Bağışçıları hakkında detaylı bilgiye STK'lar nasıl ulaşır

Bağışçıları STK'lar fonzipten görebilir. STK'ya özel bir giriş konsolu olmalı. Buraya kayıtlı e-mail ve şifre ile girilebiliyor. Mesela TOG hesabına şuradan ulaşıyoruz; https://fonzip.com/tog

Giriş yaptıktan sonra hemen soldaki menüde 3. sırada ‘’Bağış Yönetimi’’ var. Ona tıklıyoruz. Aşağı açılan tab'da ‘’Bağışlar’’ ‘a tıklıyoruz. Ekrana gelen yeni sayfada üstte tablar var bu kez. İkinci sıradaki ‘’Bağış işlemleri’’ bağışların takibini yaptığımız yer. Tarih aralığı ile oynayarak tüm bağışlarınızı görebilirsiniz.

 

Sosyal Sorumluluk; toplumun genel çıkarlarını geliştirecek ve koruyacak eylemlerin yapılmasıdır.

2019 yılı itibariyle katıldığımız etkinliklerin sayısını artırdık. İstanbul Maratonu, Runatolia, Eker I Run dışında artık Ultimate Cunda, Boğaziçi Yüzme Yarışı ve Runfire'da da varız. Yani bundan böyle sadece koşmuyor, dilersek yüzerek Asya'yı Avrupa'ya bağlıyor, dilersek de Cunda'da olduğu gibi; gün içindeki farklı zamanlarda yüzüyor, bisiklete biniyor ya da koşabiliyoruz (Ultimate Cunda,  triatlon değil, çoklu disipline sahip bir yarış olup, kategori sonuçları ayrı ayrı değerlendirilmektedir)

Yukarıda adı geçen etkinliklere ait bağış kampanyaları, yarıştan 2 hafta önce başlayıp, 2 hafta sonra son bulmaktadır. 

Başka yarışlarda da Adım Adım STK'larından birinin projesi için İPK Platformu'nu kullanmadan  yardımseverlik koşusu yapabilirsiniz.

Bunun için dikkat etmeniz gereken en önemli 3 konu şunlardır:

1- Adına koşacağınız sivil toplum kuruluşunun projesi hala devam ediyor mu ve hesap numaraları geçerli mi?

Proje hesapları genel olarak 1 yıllığına açılır ve hepsi her sene tekrarlanmaz, Adım Adım bu projeleri her yarış öncesinde kontrol eder ve hesapların açık olmasını sağlar.

"Ben proje için bağış toplamayacağım, direkt STK için toplayacağım" da diyebilirsiniz. O zaman şunu unutmayın lütfen; spesifik bir proje için bağış topladığınızda ve bağışın direkt olarak bu projeye gidececeğini belirttiğinizde bağış alma ihtimaliniz %80 fazladır.

2- Adına koşacağınız sivil toplum kuruluşu size kampanyanız boyunca düzenli bir şekilde bağış yapanları bildirecek mi?

Kimin sizin için bağış yaptığını takip etmek kampanyanızı daha başarılı kılar, bir hedef koymak, bir hedefi tutturmaya çalışmak her zaman için toplanan bağışı artırır. 

3- Adına koşacağınız sivil toplum kuruluşu, bütün bağışçılarınıza bağışlarını yaptıkları anda sertifika verecek mi?

Bağışçılar "Teşekkür ve takdire ihtiyacımız yok." deseler de teşekkür sertifikası almak çok hoşlarına gitmektedir. Bunlar bağışçınızın mutlu olmasını ve başka kampanyalarda da tekrar tekrar bağışçınız olmasını sağlar.

Her türlü sorunuz için şuradayız: iyilikpesindekos@adimadim.org

Adım Adım üyelerinin gittiği, sporu seven ve gidenlerin memnun kaldığı doktorlardır. 

 

Doktor Uzmanlık İletişim Öneren
Barbaros Hoca Profesyonel sporcu 0532 291 24 38 Serhat Güneş
Berkin Toker Spor hekimi Fulya Acıbadem Mehmet Vanlı
Cavit Meclisi Hamstring http://www.cavitmeclisi.com Sinan Kolat
Cezmi Enson Ortopedi Surp Agop Gülçin Atay
Deniz Algün   İstanbul Cerrahi Gözde Uysal
Gökhan Özkan   Baltalimanı Kemik Hastanesi  
Haldun Orhun Ortopedist (spor dostu) Memorial  
Hürriyet Yılmaz Fizyoterapisti  0212 2915031/Nişantaşı Suna Altan
Hüseyin Nazlıkul ve Tijen Acarkan Nöral terapi 0212 2191912 Cihan Ünlüçerçi
İrfan Öztürk   Şişli Etfal  
Işık Akgöl Diz  PTR Center Fetih Çeliksöz
Mehmet Gürcan Diz cerrahisi/spor yaralanmaları Acıbadem Hareket Candır/Özlem Aksel Basboga
Mustafa Karahan   Ataşehir Acıbadem Dilara Çam, Özlem Aksel Başboğa
Necati Yücel Spor terapisti    Eda Kamhi
Ömer Taşer Ortopedi Acıbadem Fulya Mustafa Çağan, Gülsevim Kahraman, Emre Öztuna
Onur Tetik Ortopedi Amerikan Hastanesi Emre Tok, Renay Onur
Sarper Çetinkaya Ortopedi Fulya Acıbadem Başak Ağdaş, Oğuz Omur
Savaş Kudaş   Ankara Nuzaffer Büyükkaragöz
Selim Muğrabi Ortopedist (Ayak) Fulya Ayak Cerrahisi, İstanbul Emre Öztuna, Savaş Arson
Sevtun Soyalı Algan Spor Hekimi Erenkoy Fizik tedavi  merkezi Arzu Altındal
Sezgin Sarban Ortopedi ve Travmatoloji Acıbadem International Çiğdem Keçeci
Sırrı Baştürk Ortopedi ve Travmatoloji Acıbadem Fulya (ayrıca Ömer Taşer ile ortak muayenehaneleri var) Emre Öztuna
Tahsin Beyzadeoğlu   Erenköy Divan üstünde muayenehane Burcu Akyol
Tolga Aydoğ Fizik tedavi/sporcu hekimi Fulya Acıbadem Sinem
Turhan Özler Ortopodi Yeditepe Üniversitesi Gül Bayar
Sertaç Yakal Ortopedi Çapa Tıp Fak. Spor Hekimliği Onur Azcan
Burak Beksaç Ortopedi Acıbadem Maslak Serhan Süzer
Özgür Koyuncu Ortopedi Amerikan Hastanesi Olcay Soykan

 

2019 itibariyle, Türkiye'de 79 şehirde ve 25 ülkede Adım Adım destekçileri var.

Fakat Adım Adım'ın bilgisi dahilinde, planlı ve düzenli bir şekilde yardımseverlik koşusu konusunda bilgi verdiğimiz, bu amaçla haftasonu ve haftaiçi koşular düzenlediğimiz şehir sayısı şu anda 5'tir. Bu şehirler Ankara, Antalya Bursa, İstanbul ve İzmir'dir.

Bir şehirde Adım Adım'ın aktif hale gelmesi için tanımlanmış kriterleri ve ayrıntılı bilgileri şurada bulabilirsiniz.

Ormanlar

 • ?Belgrad Ormanı (parkur çeşitliliği çok- yumuşak zemin)
 • Hacıosman Korusu (10km)
 • Aydos Ormanı (uğur mumcu mahallesi giriş- https://mail.google.com/mail/u/0/#inbox/14fd4f6f8ce1b0e7?projector=1)
 • Çekmeköy ormanları /Taşdelen Mesire yeri başlangıç (parkur çeşitliliği çok- yumuşak zemin)
 • Polonezkoy parkuru (3 km- yumuşak zemin. Off parkur mutlaka vardır)
 • Kilyos, uskumrukoy, gumusdere, kısırkaya (takribi 5 km- Yeniköye devam edilerek 30-40 km’ye varan yumuşak zemin)
 • İstanbul Şile Ormanları (Yeşilvadi Köyünden yola çıkarak ister trail ister asfalt köy yollarından yarı maraton ve miks parkur yaparak maraton mesafelerine çıkılabilir- Bata Çıka Yarışı parkuru)
 • Bahçeşehir gölet mevkii. (Uzunlukları değişken çeşitli zemin türlerinde parkurlar mevcut)
 • Florya Atatürk Ormanı'nı (Bir tam turu 2,5K. Tamamıyla doğal zemin. İnişli çıkışlı kısımları da - düz kısımları da mevcut. Yükseklik kazanımı bir tur için yaklaşık 35m.Spor aletleri, tuvalet, park gibi imkanlar da mevcut. Köpekler var ama zararsızlar.)

Koşu Pistleri

 • Enka koşu pisti (her zaman girilebiliyor mu?)
 • Küçükyalı tartan pist
 • Maltepe dolgu sahası içinde tartan zemin.( yaklaşık 1600m -Hemen yakınında yine tartan olan ancak henüz halka açılmamış atletizm pisti, tenis kortları, basketbol sahaları, bisiklet yolları ve en güzeli Veledrom var. Otopark sıkıntısı yok. günlük 5TL)
 • Anadolu hisarı marmara üniversitesi spor akademisi ( tartan pist) (sabah ve akşam iş çıkışı halka açık- http://www.marmara.edu.tr/kampus-yasam/yasam/spor-tesisleri/)
 • BJK Çilek tesisleri koşu pisti (375m - sabah 6-10 arası halka açık)
 • Selamiçeşme Özgürlük Parkı koşu pisti (1500m, tartan, Kadıköy)
 • Kağıthane de Hasbahçe mesire alanı (400m atletizm pisti / parke taşlı 1500m parket taş/ 700m lik  kiremit tozu  Zemin- 19:00 dan sonra aydınlatma var)- http://www.kagithane.bel.tr/projeler/detail/Hasbahce-Mesire-Alani/140/242/0#prettyPhoto
 • Beylikdüzü metrobüs durağı üstünde bulunan Beylicium alışveriş merkezinin yanındaki park. (450 metre uzunluğunda tartan zemin bir parkur. Yükselti yok )

 Parklar

 • Emirgan parkı (1.25k Tartan koşu parkuru (yokuşlu) ve fidanligi kapsayacak sekilde genişleyen 2.5k Tartan+asfalt+tas/beton karışık parkur.)
 • Bakırköy Devlet Hastanesi arkasındaki koruluk var. (1,6 km)
 • Maçka parkı
 • Yıldız parkı (Sert zemin-Yokus ve merdiven var)
 • Validebağ Korusu (2km-Yumuşak Zemin- iniş çıkış mümkün)
 • Yoğurtçu Parkı ( Kiremit tozu Zemin-800 m)
 • Etiler Sanatçılar parkı altında Alman Deresi. Yokuşlu parkur
 • Umraniye - Küçüksu caddesindeki Mesire Alani (2.3 km)
 • Uskudar - Fethi Paşa korusu (750m- toprak Zemin iniş çıkış)

Manzaralı sahiller

 • Caddebostan sahili (tüm sahil şeridi -sert zemin)
 • Moda Sahili (Kadıköy iskele-Kurbağlı dere 3.4 km- http://www.gmap-pedometer.com/?r=6715696)
 • Beşiktaş-Sarıyer Boğaz (tüm sahil şeridi -sert zemin)
 • Bayrampaşa Parkada Koşu (1 km)- https://www.google.com/maps/place/Park+Ada/@41.062798,28.888498,15z/data=!4m2!3m1!1s0x0:0x17738d0ae81fb519
 • Büyükçekmece/ Gürpınar sahil şeridi. (gidiş gelişiyle beraber 10 km ye kadar uzatılabilecek deniz kenarı beton koşu parkuru. Yazları akşam/gece koşmak kalabalıktan imkansıza yakın. Fakat yaz ayları hariç meditasyon kıvamında sürüş keyfi var :) Köpekler asabi !
 • Beylikdüzü/Beykent- Büyükçekmece arası asfalt zemin. ( Yaklaşık 6 km uzunluğunda çok yıkıcı yokuşları bulunan bir parkur. Güçlenme antrenmanları için ideal. 200 metreye yakın irtifa kazanımı var)
 • Beylikdüzü sokakları- Ozan Avcı’da detaylar var.

 

Neden Yardımseverlik Koşusu yapmalıyım?

http://www.adimadim.org/haber/34/nedenyk.aspx

Antrenman Önerileri

http://www.adimadim.org/haber/1/antreman-onerileri.aspx

Yardımseverlik Koşusu Nedir?

http://www.adimadim.org/yardimseverlik-kosusu-nedir/Yardimseverlik-Kosusu-Nedir.aspx

İyilik Peşinde Koşan Şirketler?

http://www.adimadim.org/haber/21/iyilikpesindekosansirketler.aspx

Adım Adım Nedir, Yapısı Nasıldır?

http://www.adimadim.org/adim-adim-nedir/Adim-Adim-Nedir.aspx

Podcast Koşarken Adım Adım nedir dinle:)

Ilgaz ve Mert ile koşu üzerine sohbetler

Amaç, sevdiğimiz bir şeyi sevdirmek, desteklemek, yaymak ve elimizdekileri paylaşmak.

https://kosturmaca.wordpress.com/2015/02/26/renay-onur-ile-adim-adim/

Nerelerde buluşuruz?

http://www.adimadim.org/haber/5/Caylaklara-Katilin.aspx

AA'nın desteklediği 8 projenin özetleri (sen ne için koşmak istersin?)

http://www.adimadim.org/bireysel/Bireysel-Yardimseverlik-Kosusu.aspx

Neden AA'ya uye olmak önemlidir?

http://www.adimadim.org/haber/24/uyelikfaydasi.aspx

AA Hakkında Merak Edilen 30 soru ve cevabı

http://www.adimadim.org/haber/23/30soru30cevap.aspx

Mektup yazarken dikkat edilmesi gereken konular

http://www.adimadim.org/nasil-bagis-toplanir/Nasil-Bagis-Toplanir.aspx

Örnek bağış mektupları (hepsi ilgili STK'nın altında)

http://www.adimadim.org/stklar/Destekledigimiz-Stklar.aspx  

Bağış Takibi için açıklama nasıl olmalı?

http://www.adimadim.org/haber/10/bagisaciklamalari.aspx

Mailini göndereceklerin 200 kişiden az ise

http://www.adimadim.org/haber/25/enaz200.aspx

SMS neden iyi bir bağış toplama yolu değil?

http://www.adimadim.org/haber/12/sms.aspx

Örnek yarış sonrası mektupları

http://www.adimadim.org/haber/15/ornekyarissonrasimektubu.aspx

Adım Adım Hangi şehirlerde var, yeni şehir nasıl eklenir?

http://www.adimadim.org/haber/3/diger-illerde-adim-adim.aspx

STK'ların dağıtığı Dijital Sertifikalar nasıl olmalı

http://www.adimadim.org/haber/16/sertifikaozellikleri.aspx

Bugüne kadar Türkiye'de iyilik peşinde koşan herkesin listesi

http://www.adimadim.org/haber/9/iyilikpesindekosanlarinlistesi.aspx

Bütün Adım Adım Gönüllüleri

http://www.adimadim.org/adim-adim-nedir/Adim-Adim-Nedir.aspx

AA uyelik icin bağlantı

http://www.adimadim.org/uyelik/Uyelik.aspx

Üyelik durumunu merak edenler için

http://www.adimadim.org/haber/20/uyelistesi.aspx

Koşmak isteyen STKlar için yardımcı kılavuz

 
Bağışçı Hakları Nelerdir?
 
STK'lar gerçekten bağış istiyorlar mı?
 

ADIM ADIM MAIL GRUPLARI

Kaç tane mailing grubu var?

Adım Adım içinde topluca haberleşebilmek için kullanmakta olduğumuz iki tane mail grubumuz var. Birincisi Adım Adım'ın bağış ve koşuya dair konularını konuştuğumuz, aynı zamanda STK'ların da hepimize birden mail atabildiği "Adım Adım" mailing grubu. İkinci grubumuz ise, koşu ve bağış dışında konuşmak istediklerimizi paylaşabildiğimiz "Adım Adım Ekstra" grubu. Her iki gruba birden veya sadece birine üye olabilirsiniz.

 

Adım Adım'a üye olduğumda, mailing gruplarına da üye oluyor muyum?

Hayır, Adım Adım üyeliği sizi mailing gruplarına üye yapmıyor. Mailing gruplarına ayrıca üye olmalısınız. 

 

Mailing gruplarına nasıl üye olurum?

Adım Adım grubuna üye olmak için  adimadim-subscribe@yahoogroups.com e-mail adresine boş bir e-mail atmanız yeterli.

Adım Adım'ın konuları dışındaki konuları konuştuğumuz Adım Adım Ekstra grubuna üye olmak için adimadim-ekstra-subscribe@yahoogroups.com adresine boş bir mail atmanız yeterli.

 

Mailing gruplarına üye olmak için yahoo mail adresine mi ihtiyacım var?

Hayır. Mailing gruplarına dilediğiniz mail adresi ile üye olabilirsiniz.

 

Mailing gruplarından nasıl çıkarım?
Mail gruplarından çıkmak da, kayıt olmak kadar kolay. Dilediğiniz her zaman otomatik olarak gruplardan çıkabilir, istediğinizde tekrar üye olabilirsiniz. Gruplardan çıkmak için mail grubundan gelen mailların en altında yer alan "unsubscribe from this list" linkine tıklamanız yeterli.