Adım Adım Derneği

Adım Adım, Mart 2008’te, yurtdışında ‘charity run’ olarak bilinen kolektif yardımseverlik koşusunu Türkiye’de tanıtmak ve yaygınlaştırmak için kurulan ilk sivil toplum oluşumudur. Adım Adım, başta koşu olmak üzere yüzme, bisiklet, dağcılık gibi dayanıklılık gerektiren sporlar aracılığıyla ülkemizin önemli sosyal sorumluluk projelerine maddi kaynak ve tanıtım desteği sağlamaktadır.

Adım Adım , yardımseverlik koşusu yapmak isteyen sivil toplum kuruluşlarını ve gönüllüleri bir araya getiren platformlar kurar, yönetir ve geliştirir.

2024 Haziran ayı itibariyla 110 bin+ gönüllü sporcu ve 1 milyon+ bağışçı aracılığıyla bünyesinde yer alan STK’lara aktarılan kaynak miktarı 250 milyon TL’ye ulaşmış ve 430 bin+ canlının hayatının iyileştirilmesine destek olabilecek adımlar atılmıştır.

Adım Adım, 2008 yılından beri ‘Oluşum’ olarak yürüttüğü çalışmalarını, 2022 Eylül ayında edindiği ‘Dernek’ kimliğiyle sürdürmektedir.

Organizasyon Yapısı

Adım Adım Derneği faaliyetlerinin tamamı, gönüllülerden oluşan Yönetim Kurulu, İcra Kurulu ve her iki kurula bağlı bağlı birimlerin desteği ile sürdürülmektedir. İcra Kurulu’na bağlı birimler Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul ve İzmir’deki antrenör ve şehir sorumluları ile birlikte çeşitli destek grupları ve uzmanlardan oluşmaktadır. 

Kurucu Üyeler
AYŞE TEVHİDE KOÇAK BALOĞLU

AYTAÇ SUAT GÜLTEKİN

BİLGE TUĞLU

BURAK ALTINDAL

BURCU GÜRÇAY

CEM UÇAN

CENK GÜRKAN

CEREN ŞAHİN

DİDEM AYDOĞAN ÇAĞLAR

DİLEK DOĞAN GÜRLÜK

EMİNE ESRA DOĞRUYOL

FATMA AYŞEN ÖZSAN AYGEN

GÖZDE UYSAL

GÜLSEVİM KAHRAMAN

HAYRİYE KIVANÇ ERGUN

ITIR ERHART

İZZET RENAY ONUR

MEHMET ÇATALAĞAÇ

MEHMET VANLI

MEMNUNE BOZOĞLU

NİHAN ÇOBAN

ÖMER EMRE ÖZTUNA

PELİN OĞUR

PINAR DUMAN

SELMA ÇETİNKAYA TÜRKER

TANYAR ABLAK

TOLGA BALOĞLU

YEŞİM ÖZLEM AKSEL BAŞBOĞA

Adım Adım İdari Kadro

YÖNETİM KURULU (ASİL)
H. Kıvanç Ergun (Başkan)
Ayşe Tevhide Koçak Baloğlu (Başkan Yrd.)
Itır Erhart (Genel Sekreter)
İ.Renay Onur (Sayman)
Tolga Baloğlu (Üye)

YÖNETİM KURULU (YEDEK)
Bilge Tuğlu
Ceren Şahin
Gözde Uysal
Selma Çetinkaya Türker
Tanyar Ablak

DENETİM KURULU (ASİL)
Burcu Alpaykut Gürçay
Gülsevim Kahraman
Pelin Oğur

DENETİM KURULU (YEDEK)
Burak Altındal
Pınar Erdem
Mehmet Çatalağaç

**********************************************************************

İCRA KURULU

İcra Kurulu’na mail aracılığıyla ulaşmak için: icra@adimadim.org

Eşbaşkan, Gönüllü Sporcular Koçu
Cenk Gürkan
İPK profilinde yer alan ‘Hakkımda’ alanına ulaşmak için tıklayınız…

Eşbaşkan, Sivil Toplum Kuruluşları Koçu
Didem Aydoğan Çağlar
İPK profilinde yer alan ‘Hakkımda’ alanına ulaşmak için tıklayınız…

Marka ve İletişim Koçu
Fatih M. Akdan
İPK profilinde yer alan ‘Hakkımda’ alanına ulaşmak için tıklayınız…

Kaynak Geliştirme Koçluğu Sorumlusu
Aytaç Gültekin
İPK profilinde yer alan ‘Hakkımda’ alanına ulaşmak için tıklayınız…

Özgür Yüksel
İPK profilinde yer alan ‘Hakkımda’ alanına ulaşmak için tıklayınız…

Gönüllü Sporcular Koçu
Emre Öztuna
İPK profilinde yer alan ‘Hakkımda’ alanına ulaşmak için tıklayınız…

Gönüllü Sporcular Sorumlusu
Mehmet Çatalağaç
İPK profilinde yer alan ‘Hakkımda’ alanına ulaşmak için tıklayınız…

Etkinlik Koçu
Kerem Pakyürek
İPK profilinde yer alan ‘Hakkımda’ alanına ulaşmak için tıklayınız…

ETİK KURUL
Itır Erhart
Selen Gökdeniz
Tamer Çamkıran

ÇALIŞMA GRUPLARI
Barış Yılmaz – Etkinlik Koçluğu
İPK profilinde yer alan ‘Hakkımda’ alanına ulaşmak için tıklayınız…

Elif Küçükyalçın – STK Koçluğu
İPK profilinde yer alan ‘Hakkımda’ alanına ulaşmak için tıklayınız…

Antrenman Gönüllüleri

Adımlarını, kulaçlarını iyilik peşinde atmak, iyiliğe pedal basmak isteyenler; desteklemeyi planladığınız proje ve bu projenin sahibi dernek/vakıf ile ilgili konularda
aklınıza takılanları aydınlatmaya hazırız: iyilikpesindekos@adimadim.org

ADIM ADIM ANTRENÖR EKİBİ

ANKARA
NESLİHAN ARICAN

ANTALYA
GÖKSEL KORTEL
YAŞAR TEKELİ

BURSA
ELİF ACAR
EMRE MOLLAAHMETOĞLU
MEHMET ÇATALAĞAÇ
SELMA ÇETİNKAYA TÜRKER
CANDOĞAN AKKAYA

İSTANBUL
BURCU ALPAYKUT GÜRÇAY
CEREN ŞAHİN
EMRE ÖZTUNA
ENİS AKAY
ERCAN BALIOĞLU
METİN ÖZVARNA
ÜMİT GÖKTEPE
YEŞİM AKIN

İZMİR 
PELİN OĞUR

ANTRENMAN VE ADIM ADIM KOŞU DESTEK GRUBU İLE DİĞER GÖNÜLLÜLER: 

NİHAN ÇOBAN / Gönüllü Sporcular Destek Grubu / ALMANYA

YARGI ÇAĞLAR / Gönüllü Sporcular Destek Grubu / İSTANBUL

MEHMET VANLI / Fotoğrafçı
mmtvanli@gmail.com

Adım Adım - İPK - Açık Açık İlişkisi

Adım Adım – Strateji, İletişim ve Analiz birimlerinin yer aldığı çatı markadır.

Adım Adım, Mart 2008’te, yurtdışında ‘charity run’ olarak bilinen kolektif yardımseverlik koşusunu Türkiye’de tanıtmak ve yaygınlaştırmak için kurulan ilk sivil toplum oluşumudur. Adım Adım, başta koşu olmak üzere yüzme, bisiklet, dağcılık gibi dayanıklılık gerektiren sporlar aracılığıyla ülkemizin önemli sosyal sorumluluk projelerine maddi kaynak ve tanıtım desteği sağlamaktadır. Gönüllülere ve STK’lara yardımseverlik koşusunu* anlatır, öğretir ve teşvik eder. Bu konuda gönüllü koçluk yapar. (*Niyet, her ne kadar dayanıklılık gerektiren tüm spor dallarını kapsasa da kitlesel anlamda en geniş kalabalığa ve faydaya ulaşılan etkinlik ‘koşu’ olduğundan, yapılanlar genelde ‘Yardımseverlik Koşusu’ olarak anılmaktadır. Yani amaç, iyiliğe kulaç atanları ve pedal basanları görmezden gelmek değildir.) 

İPK (İyilik Peşinde Koş) Platformu – Teknik yönetimi Salesforce’un Türkiye’deki temsilcilerinden biri olan Uzman Bilişim (eski Cloudteam) tarafından yapılan Operasyon ve Raporlama modülüdür. Adım Adım’ın kurduğu, yönettiği ve STK’lar ile gönüllü sporcular ve bağışçılar için yardımseverlik faaliyetlerini kolaylaştırır.

(Adım Adım’a zaman dersek, İPK’ya saat diyebiliriz.)

Gönüllü sporcuların diline pelesenk olan “Adım Adım için koşuyorum/yüzüyorum” söylemleri -aidiyetten kaynaklanıyor olsa da- aslında gerçeği yansıtmamaktadır. Gönüllü sporcular, Adım Adım için değil, Adım Adım’ın destek verdiği STK’ların projesi için kampanya yürütür ve yarışlara katılırlar. Adım Adım bu konsepti anlatır, kişi/kurum ve STK’lar da İPK’yı kullanarak kaynak yaratır.

İPK,  STK’ların, belirlenen amaç dışında -sportif faaliyet- yardım topladığı platform değildir.

İPK’nın geçmişine göz atacak olursak; 

8 yıl boyunca 8 STK ve 5,100 koşucunun yer aldığı yardımseverlik kampanyalarındaki tüm süreç  excel ve pivot tabloları ile yürütüldü. Adım Adım gönüllüleri çok yorulsa da o ilkel şartlarda bile
65 bin bağışçıdan 9.2 milyon TL’nin toplanmasına aracılık etti.

Bahis konusu rakamlar ,yardımseverlik koşusunun yeni yeni filizlendiği bir zamanda yüzlerde gülücüklere neden oluyordu ancak Adım Adım’ın kuruluş amacı, sportif faaliyetler yoluyla STK’lara kaynak yaratmak ve bağışçılık kültürünü yaygınlaştırmaktı ve rakamları daha da artırmak için teknoloji yatırımı gerekiyordu.

Ve harekete geçildi; 2015 yılında Eker, New Balance ve Wings for Life Vakfı tarafından verilen destek ile pratikte ve teoride öğrenilen her şey İPK’ya vakfedildi. Böylece İPK, Adım Adım’ın öğretmeye ve yaygınlaştırmaya çalıştığı yardımseverlik koşusunun bireyler tarafından operasyonel olarak yapılabildiği, takip edilebildiği, koşucuya ve STK’ya raporlanabildiği bir platform haline geldi.

İPK, dünyada sadece yardımseverlik koşusu odaklı ve birden fazla STK’ya destek veren ilk ve tek Peer to Peer (“P2P”) (Türkçe ‘de tam karşılığı henüz yoktur, imece, eş dost fonlama, akran fonlama vb şekilde kullananlar vardır) fonlama sitesidir. P2P, dünyada çok yaygın kullanılan kitlesel fonlamanın bir alt kategorisidir. Kitlesel fonlama ile tanıdığın tanımadığın herkesten destek isterken P2P ile sadece tanıdığın kişilerden destek istersin. (ör: kickstarter crowdfunding’e bir örnek iken, justgiving P2P’ye bir örnektir)

İPK, operasyonel bir dijital platform olduğundan bir takım masrafları bulunmaktadır. Bu masraflar, STK’lar tarafından karşılanır. Detaylara şu sayfadan ulaşabilirsiniz. 

İPK kurulduktan sadece 1 yıl sonra, yani 2016 yılında 8.3 milyon TL bağış yapılmasına aracılık etmiştir ki bu rakam 2008-2014 yılları arasında toplanan rakama neredeyse eşittir. 

2008’den beri Adım Adım ile iyilik peşinde koşan 79 bin+ gönüllü koşucu ve 655 bin+ bağışçı aracılığıyla STK’lara aktarılan toplam kaynak ise 2019 Kasım sonu itibariyle 70 milyon+ TL’ye ulaşmıştır.

2023 Nisan ayı itibariyle 125 bin+ gönüllü sporcu ve 1 milyon+ bağışçı aracılığıyla bünyesinde yer alan STK’lara aktarılan kaynak miktarı 159 milyon TL’ye ulaşmış ve 300 bin+ canlının hayatının iyileştirilmesine destek olabilecek adımlar atılmıştır.

Açık Açık – Türkiye’de şeffaf ve hesap verebilir sivil toplum kuruluşlarının sayısını artırmak amacı ile kurulmuş bir dernektir. Dernek aynı zamanda bağışçılık kültürünü yaygınlaştırmak üzere yapılandırılmış www.acikacik.org platformunun da sahibidir. Bu platforma sadece bağışçı haklarını imzalayan kurumlar dahil edilir. Adım Adım, ilk günden beri şeffaf ve hesap verebilir STK’lar ile bir aradadır. Açık Açık Derneği ile işbirliği içerisine girdiğinden beri bu kritelere bir de Bağışçı Haklarının Kabulü eklenmiştir.

Adım Adım ile arasında para ilişkisi bulunmayan Açık Açık, Adım Adım’ın ‘Yeni STK Kabul Süreci’ne, gönüllü olarak operasyonel takip desteği sağlamaktadır. Açık Açık’ın, Adım Adım ile bir sahiplik/ortaklık ilişkisi yoktur. Tek yapısal ilişkisi, Adım Adım’ın 6 kurucusundan 2’sinin, Açık Açık’ın 11 kurucusu arasında yer alıyor olmasıdır.

Açık Açık, yardımseverlik koşusu ile yaratılan kaynak üzerinden STK’dan Hizmet Bedeli almaz. Aldığı Hizmet Bedeli, STK’nın Açık Açık Platformu üzerindeki sayfasından kredi kartı ile yapılan bağışları kapsamaktadır. STK’ların Açık Açık Platformu kullanımlarına ilişkin detaylı bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz. 

Vizyon
Bireylerin ve kurumların spor yoluyla harekete geçmesini sağlayarak, toplumsal dayanışmaya ilham kaynağı olmaktır.
Misyon
Dayanıklılık gerektiren sporlar aracılığı ile Sivil Toplum Kuruluşları, bireyler ve kurumlardaki farkındalığı ve bilinirliği artırarak, bağış kaynaklarının geliştirilmesine yol göstermektir.

Önemli Açıklama

Adım Adım, gönüllü sporculara ve sivil toplum kuruluşlarına yardımseverlik konusunun ne olduğunu, nasıl yapıldığını anlatır ve yapmaları için motive eder. Adım Adım sadece gönüllülerden oluşur. Adım Adım Oluşumu, kişilerden veya kurumlardan, doğrudan elden veya banka hesabına yatırılmak suretiyle -yardımseverlik koşusu kapsamında, başka STK’lar adına- para almamaktadır. Bağışlarınızı, desteklenen Sivil Toplum Kuruluşu’nun banka hesabına yatırmanızı ve hesap numarası ile Sivil Toplum Kuruluşu’nun adının aynı olduğunu teyit etmenizi önemle rica ederiz. Adım Adım’ın adı kullanılarak kişi veya kurumlardan doğrudan para toplanması durumunda, Adım Adım’ın herhangi bir sorumluluk alamayacağını bilgilerinize sunarız. Adım Adım Derneği adına veya Adım Adım Derneği adını kullanarak kişi veya kurumlardan doğrudan para toplayan kişilere karşı dikkatli olunuz.