Neden Yardımseverlik Koşusu?

1.     En güzel motivasyon

Sadece evinizin etrafında koşmayı hedeflemiyorsanız belli bir mesafeyi keyifli koşmak ve sağlıklı bitirmek hazırlık süreci gerektirir. Yardımseverlik koşusu sizi bütün antrenmanlarınızda motive edecektir. Yardımseverlik koşusu yapıyorsanız destek sözü verdiğiniz dernek ve vakıf çalışanlarını ve bu yardımın gideceği ihtiyaç sahiplerini yolda bırakmak istemeyeceksiniz. Yardımseverlik Koşusu yapıyorsanız, sabah antrenmanı için yataktan erken kalkmak, yoğun bir günün ertesinde antrenmanı ertelememek ve hatta yarışı bitiremeyeceğinizi düşündüğünüz anlarda sizi motive edecektir.

2.     Yarışırken en güzel destek sana gelecek

Koşu gününde, koşu sırasında en fazla seyirci desteği kime geliyor biliyor musunuz? Gönüllü koşuculara… İyilik peşinde koşan koşuculara koşu boyunca ve koşu bitişinde yapılan tezahürat başka kimseye yapılmıyor. Koşunuzu adadığınız kişiler, o derneğin ve vakfın çalışanları sizi hiç yanlız bırakmıyor. Bunun ne anlama geldiğini ve hatta bazen bir adım daha atamayacağım dediğinde ne kadar önemli olduğunu ancak yardımseverlik koşusunda anlayabilirsiniz.

3.     Şikayet etme, izleme, fark yarat

Her gönüllü koşucu yani yardımseverlik koşucusu esasında bir fark yaratandır. Yardımseverlik koşusu yaparak sizin canınızı sıkan, kalbinizi acıtan sorunu bütün çevrenize anlatır, adeta o STK’nın gönüllü elçiliğini yaparsınız. Her gönüllü koşucu şikâyet etmeyi, izlemeyi bırakıp toplumda kendini rahatsız eden bir sorunu çözmeye çalışan bireydir, fark yaratan bireydir.Siz de bir fark yaratan olabilirsiniz?

4.     Sivil Toplum Kuruluşlarına destek ol

İçinde yaşadığımız toplum sivil toplum kuruluşlarının yaptıkları sayesinde sürekli iyi yönde değişmektedir. STK’lar demokrasinin önemli sac ayaklarındandır. STK’ların en büyük kaynakları ise gönüllülerdir ve onlar sayesinde ayakta kalırlar. Gönüllü çalışanların tek mutluluğu bunun görüldüğünü hissetmek ve belki de ufak da olsa bir teşekkür duymaktır. Bir Sivil Toplum Kuruluşu (STK) için koşmak onlara “yaptıklarınızı görüyoruz, teşekkür etmek istiyoruz ve biz de destek vermek istiyoruz” demektir.

5.     Emekliliğini bekleme

Çoğu kişinin hayallerinde emekli olduğunda bir STK için çalışmak, destek vermek, hatta yöneticisi olmak var. Sizce kenarından köşesinden hiç ilişkide olmadığınız bir STK ile emeklilikten sonra ilişki kurmak kolay olur mu? Hiç içinde bulunmadığınız aynı havayı koklamadığınız bir sektöre hemen uyum sağlayabilir, kendinize yer bulabilir misiniz? Neden şimdiden farklı STKlar için koşarak, projelerini, yöneticilerini, iş yapma biçimlerini tanımaya başlamıyorsunuz. Bir çok gönüllü koşucu birkaç koşudan sonra farklı STKlar için gönüllü çalışmaya başladılar, hatta yönetimlerinde rol almaya başladılar.

6.     Hayat Paylaşarak Güzel

Sekiz yıldır İstanbul ve Antalya maratonlarına katılanların en az %20’si yardımseverlik koşusu yapanlardır. Koşu öncesinde birçok ortak antrenman yapılır, çaylak antrenmanları yapılır, bilgi paylaşımları olur, makarna partileri, maraton sonrası partileri. Hepsinde sizinle ortak zevkleri, hobileri olan, toplumdaki sorunlara sizin yaklaştığınız gibi yaklaşan binlerce kişi olduğunu göreceksiniz, yeni arkadaşlar edineceksiniz ve hatta iyi bir şeyler de olduğunu görüp mutlu olacaksınız, umutlu olacaksınız.

7.     Kendini iyi hissedeceksin

Yardımseverlik Koşusu, koşuyu daha anlamlı, yardımseverliği daha eğlenceli yapar. Birilerine yardım etmek, başkalarının sıkıntılarını çözmek, çözülmesine yardımcı olmak hep hüzünlü olmak zorunda değil. Yardımseverlik koşusu ile bunu eğlenerek keyif alarak yaparsın. İyilik yaparsın, kendini iyi hissedersin.

8.     Çünkü Çok kolay!

Zaten koşuyorsunuz. Ağrı’ya tırmanmıyorsunuz, Türkiye’yi baştan başa geçmek zorunda değilsiniz, Antalya’dan Kuzey Kıbrıs’a yüzmek zorunda değilsiniz. Sadece bir e-posta hazırlayıp sosyal çevrenizden destek vermek istediğiniz STK’nın projesi için destek isteyeceksiniz, farkındalık yaratacaksınız.

“İnsan hayatında iki önemli an vardır. İlk koştuğu an ve neden koştuğunu anladığı an.”
Bir AAtasözü
Geç Kalmadınız!
Her şeyden önce İyilik Peşinde Koş Platformu’na kayıt olmayı unutmamalısınız!