Adım Adım ve Şeffaflık

Şeffaflık, kalabalık topluluklarla sürekli ilişkide/alışverişte bulunan yapıların; kurumların, STK’ların, kamuya mal olmuş markaların, oluşumların ve sponsorların organizasyonları hakkındaki önemli verileri/bilgileri açıklama ve ulaşılabilir kılma zorunluluğu ve istekliliğidir.

Şeffaf yapıların, zaman içerisinde yaşanan hatalardan/olumsuzluklardan pay çıkarma ve edinilen deneyimler ışığında tutarlılık gösterme ihtimalleri yüksektir.
Tam da bu noktada STK’ları göz önünde bulunduracak olursak; sektördeki olumlu örnekleri takip eden STK’ların etik olmayan/sorumsuz faaliyetlerde bulunma, dolayısı ile bağışlarını amacı dışında kullanma ihtimallerinin düşük olduğunu görürüz.

Gelelim Adım Adım ve şeffaflık ilişkisine…

Bizler Adım Adım olarak; *Tamamen gönüllülerle çalışmamıza, *Adım Adım Yardımseverlik Platformu’nun, Adım Adım kurucularının, Adım Adım yöneticilerinin, gerçekleştirilen aktivitelerden maddi bir gelirleri olmamasına rağmen; birlikte iyilik peşinde koştuğumuz STK’lara, yol arkadaşımız olan binlerce gönüllü koşucuya ve bu koşuculara güvenerek adına koştuğumuz STK’lara bağış yapan 100 bini aşkın bağışçıya duyduğumuz sorumluluk sebebi ile kurulduğumuz ilk günden bu yana, faaliyetlerimiz hakkındaki tüm verileri, bütün detayları ile paydaşlarımıza açıklamamız gerektiğini hissettik ve açıkladık.

Üstelik kurulduğumuz ilk günden itibaren, ne Koşucu – Adım Adım ilişkisinde, ne STK- Adım Adım ilişkisinde, ne de Sponsor- Adım Adım ilişkisinde bağış için yaratılan kaynağın hiçbir şekilde Adım Adım’a değmemesine rağmen.

 

Daha önce tüm veriler manuel olarak biriktiriliyorken, Kasım 2015’ten itibaren Adım Adım’ın beraber koştuğu gönüllü koşucular ve STK’ların bugüne kadar yaptıkları bütün yardımseverlik koşusu aktivitelerinde toplanmış tüm bağışlarının kuruşu kuruşuna takip edilebileceği bir sistemimiz var artık;

Adım Adım, bir tüzel kişilik olmadığı, bir hesap numarası olmadığı ve ilk günden bu yana sistemini bu şekilde kurguladığı için; koşucuların kaynak yaratmak amacıyla koştukları STK’lar adına kendi çevrelerinden istedikleri bütün bağış destekleri direkt olarak ilgili STK’ların dernekler masası ve vakıflar idaresi tarafından izin aldıkları hesaplarına yapılır.

Bu bağış, koşucuya, Adım Adım’a veya bir Adım Adım gönüllüsüne değmez.

Sunduğumuz şeffaflık, esasında bir anlamda beraber koştuğumuz STK’ların şeffaflığıdır. Beraber koştuğumuz bütün STK’ların 2008 yılından bu yana, her yarışta ne kadar bağış topladıklarını ilgili sayfadan takip edebilirsiniz: ipk.adimadim.org/kampanya-sonuclari

Bu sayfadaki ilgili STK’ya tıklayarak da o STK’nın, * Bugüne kadar yardımseverlik koşusu aracılığıyla ne kadar bağış topladığını, * Her yardımseverlik koşusu kampanyasında ne kadar bağış topladığını…
Ayrıca, koşucu bazında ve toplamda 2008 yılından bu yana Adım Adım ile koşan her STK’nın yardımseverlik koşusu geçmişini ve anlık olarak canlı verilerini de takip edebilirsiniz. (Eğer o anda açık bir kampanya var ise kredi kartı ile bağış yapıldığı anda ilgili kampanya sayfasında, havale/eft ile bağış yapıldığında ise ilgili STK bu sayfayı güncellediği anda bu bilgiyi koşucu bazında ve toplamda takip edebilirsiniz.)

Yardımseverlik koşusunda toplanan bağışlar direkt olarak STK’ya yapılır ve oluşturulan kaynak, ilgili STK tarafından sadece kampanya sırasında bağış toplanan proje için kullanılabilir. Şeffaflığın ötesine geçerek, bağışların yapıldığı projelerin sonuçlarını ve sosyal etkilerini de takip etmek istediğiniz takdirde; ilgili STK’nın web sayfasına giderek, -Adım Adım’dan bağımsız olarak- STK’ların yöneticilerinden de bu konu ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Bu bilgiyi istemek hem koşucu hem de bağışçı olarak en doğal hakkınızdır.

 Adım Adım, faaliyetlerinde şeffaflık adına özen, dikkat ve hassasiyetini korumaya devam edecektir.

Yukarıdaki konularda daha fazla bilgi almak istediğinizde, Adım Adım yöneticilerinden birine veya hepsine aynı anda ulaşabilirsiniz. Emin olun ki sorunuz en kısa sürede cevaplandırılacaktır.
Şeffaf bir yaşam dileğiyle…