İyilik Peşinde Koşan STK

Sivil Toplum Kuruluşları (STK) için Yardımseverlik Koşusu Kılavuzu

STK’ların demokratik toplumun en önemli oyuncularından biri olduğunu, bağışların STK’ları güçlendirdiğini, güçlenen STK’ların kendilerini daha iyi ifade ettiğini ve misyonlarına yönelik etkilerini artırdıklarını biliyoruz.

Bu nedenle Adım Adım olarak, 11 yıl boyunca, 40 STK ile gerçekleştirdiğimiz 262 kampanya’da biriktirdiğimiz bütün tecrübelerimiz bir araya getirdik.

Adım Adım olarak artık amacımız, proje seçen bir merci olmak yerine bağışçı haklarına saygı duyan STK’ların bu metodu kendi kendilerine kullanabilmeleri için gerekli destekleri verebilen bir yapı olmaya çalışmak. Bir bakıma yardımseverlik koşusu sayeside destek sağlayan STK sayısını arttırabilmek.

Aşağıdaki doküman bu çabamızın ilk ürünüdür. Niyetimiz bu dokümanın “bağış ihtiyacı olan” ve “koşu ile kaynak yaratmak” isteyen ve bağışçı haklarını kabul eden STK’lar tarafından okunması ve onlara bu konuda kılavuz olmasıdır.
Amacımız, kendi başına bu farklı kaynak yaratma şeklini değerlendirmek isteyen STK’lara ilham vermek ve elimizden geldiğince destek olmaktır. 
12 yılda 655 bin+ bireysel bağışçıdan 70.6 milyon TL toplayan gönüllülere yol gösteren bir ekip olarak, yardımseverlik koşusu yapmak istemeseniz bile ekteki dokümanın bireysel bağışçılar ile ilişkileriniz konusunda katkısı olacağına da inanıyoruz.
Bu dokümanda Yardımseverlik Koşusu (YK) yapmak isteyen Sivil Toplum Kuruluşları’na (STK), YK aracılığıyla kaynak yaratabilmeleri için neler yapmaları gerektiğini ve nasıl YK yapmaya başlayabileceklerini aktarmak istiyoruz.

PDF dokümanına ulaşmak için tıklayınız..

Uzun dokümanları sevmeyenler için özet kısa bir sunum da hazırladık.

Önemli Uyarı: Bu dokümanı okuduktan sonra yardımseverlik koşusu yapabilirsiniz. Bu Adım Adım ile ve/veya İyilik Peşinde Koş Platformu (İPK) ile yardımseverlik koşusu yaptığınız anlamına gelmez. Koşunuz sırasında Adım Adım, İyilik Peşinde Koş ve İPK markalarını kullanmamanızı önemle rica ederiz.

Yardımseverlik Koşunuzu Adım Adım bünyesinde sadece bu kaynak geliştirme metoduna uygun olara tasarlanmış İyilik Peşinde Koş Platformu’nu kullanarak yapmak isterseniz bunun için yerine getirilmesi gereken kriterleri ve detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz.