Sosyal Etki

ÖNSÖZ

On binlerce gönüllü koşucu, yüz binlerce bağışçı, 100 milyon TL’yi aşkın bagış, 100’ün üzerinde STK ve binlerce faydalanıcı… Tüm paydaşlar tek bir hedef için; Türkiye’nin en büyük iyilik peşinde koşan ailesi’ Adım Adım’ın çatısı altında eşitsizlikleri fiziksel aktivite, özellikle de koşu yoluyla azaltmak için bir araya geldi.

Gönüllülük kültürü, eşitsizliği azaltmanın ve insan refahını artırmanın en önemli unsurlarından biridir. Adım Adım’ın SROI Analizi, gönüllülüğün değer yaratmaktaki muazzam gücünü açıkça gösterirken, giderek artan Adım Adım gönüllü sayısı da bu sonucu desteklemektedir. Hepimiz biliyoruz ki ‘güven’ ve ‘birlik olma’ bağışın ön şartıdır.

Adım Adım’ın sürdürdüğü şeffaflık politikası, gönüllülerin kampanya dönemlerinde bireysel bağışçılar ile akıllarında herhangi bir soru işareti bulunmadan kolayca iletişim kurup, destekledikleri STK’lar adına gönül rahatlığı ile bağıs talep edebilmelerini sağlıyor. Şeffaflık politikasının bağışçılarda da karşılık bulduğunu; şeffaf bir yaklaşım sergilendiğinde insanların bağıs yapmaya niyet ettiklerini görmekten mutluluk duyuyoruz.

SROI Analizi Raporu’nun yazarı, Etkiyap Sosyal Etki Koordinatörü ve bu çalışmayı gönüllü olarak gerçekleştiren Ceyda Özgün’e ve rapor denetimi için bize destek veren Eker Süt Ürünleri Gıda San. ve Ticaret A.Ş’ye içtenlikle teşekkür ederiz.

Modelimizin eşitsizliklerle mücadele eden, kaynak geliştirmeye ihtiyaç duyan tüm kuruluşlar tarafından da kullanılmasını ve Adım Adım ailesinin eşitsizliği azaltma nihai hedefine ulaşmak için paydaşlarıyla birlikte değer yaratmaya devam etmesini diliyoruz.

İ. Renay ONUR
Kurucu Ortak, Ashoka Fellow

Türkçe’ye çevrilen özet dokümana ulaşmak için tıklayın…

Social Value International’ın denetiminden geçerek “Assurance” belgesi alan Türkiye’deki ikinci rapor olma özelliğine sahip Adım Adım Sosyal Etki Raporu – 2015’in detaylı, İngilizce versiyonuna ulaşmak için tıklayın…