Yardımseverlik Koşusu Nedir?

Yardımseverlik Koşusu Nedir?

Koşu gibi dayanıklılık gerektiren sporlar aracılığıyla Sivil Toplum Kuruluşları (‘STK’) için kaynak geliştirme metodudur.

Sivil toplum kuruluşlarını yeni gönüllüler ile bir araya getirir ve sivil toplumun güçlenmesini sağlar. 

Bu yöntem ile gönüllüler ulusal veya uluslararası koşu/triatlon/duatlon/bisiklet/yüzme gibi yarışlara katılmadan önce duyuru ve çağrılarını kendi aile, dost ve tanıdık çevrelerine e-posta aracılığıyla duyururlar. Duyurularında destekledikleri STK’ların projelerine bağış çağrısında bulunurlar. Bağışlar doğrudan doğruya ilgili STK’nın ilgili proje için açılan resmi banka hesabına yapılır.

Desteklediğimiz STK’ların bireysel bağışlarının %30′u yardımseverlik koşuları sayesinde toplanmaya başlanmıştır.

Dünyada da STK’ları desteklemek için başarı ile kullanılan bir kaynak geliştirme metodudur. Amerika’da bir yılda bu sayede toplanan bağış miktarı 1.6 milyar dolardır (2014 verisi). Sadece Londra Maratonu’nda bir koşuda bu yolla toplanan bağış miktarı 50 milyon poundu geçmiş ve 30 bini aşkın kişinin koştuğu bu maratonda koşanların çoğu bir amaç için koşmaktadır.

Türkiye’de ise 2008 yılında ilk defa Adım Adım Oluşumu sayesinde duyurulan ve yaygınlaştırılan kolektif yardımseverlik koşusu ile 2008 yılının ilk yardımseverlik koşusu kampanyasında (Antalya Maratonu 2008) 75 bin TL bağış toplanırken, sadece 2019 İstanbul maratonu’nda toplanan bağışlar 17 milyon TL’yi aşmıştır.

Yardımseverlik Koşucuları,  Adım Adım’ın İyilik Peşinde Koş Platformu’nda Mart 2008 – 2019 Eylül ayları arasında 50+ sivil toplum kuruluşu projeleri için yardımseverlik koşusu yapmışlardır. Bu koşular yardımseverlik koşuları sayesinde ile 340 bini aşkın bağışçıdan 36 milyon TL’yi aşan bağış toplamışlardır. Bu bağışlar sayesinde 40 sivil toplum kuruluşu aracılığı ile 168,000 canlının hayatı değişmiştir.

Adım Adım’ın Türkiye’de yaygınlaştırdığı bu kaynak geliştirme modelini, AA’nın beraber koştuğu STK’ların yanısıra, farklı STK’lar da kullanmaya başlamışlardır.

Yardımseverlik koşusu sırasında gönderilen mektuplar sayesinde çevrenizin sadece sivil toplum kuruluşlarına destek vermesini sağlamazsınız aynı zamanda kalbinizi ısıtan bir amaç için, çözülmesini arzu ettiğiniz bir amaç için, dikkat çekmek istediğiniz bir amaç için sosyal çevrenize e-posta gönderip duyuru yaparsınız. Bu bir nevi yardımseverlik koşusu yaptığınız STK için elçiliktir. Bağışın yanısıra farkındalık sağlar ve bu sorunun çözümüne katkıda bulunursunuz.

ADIM ADIM’ın üye sayısı 2023 Şubat ayında 100.000 kişiyi geçmiştir. Bu sayfadan anlık olarak da takip edebilirsiniz.

Sağlıklı ve güzel günlerde hep beraber iyilik peşinde koşabilmek dileği ile,

Yardımseverlik Koşusu Yapmak İçin:
Bireysel Yardımseverlik Koşusu
1.     En güzel motivasyon

Sadece evinizin etrafında koşmayı hedeflemiyorsanız belli bir mesafeyi keyifli koşmak ve sağlıklı bitirmek hazırlık süreci gerektirir. Yardımseverlik koşusu sizi bütün antrenmanlarınızda motive edecektir. Yardımseverlik koşusu yapıyorsanız destek sözü verdiğiniz dernek ve vakıf çalışanlarını ve bu yardımın gideceği ihtiyaç sahiplerini yolda bırakmak istemeyeceksiniz. Yardımseverlik Koşusu yapıyorsanız, sabah antrenmanı için yataktan erken kalkmak, yoğun bir günün ertesinde antrenmanı ertelememek ve hatta yarışı bitiremeyeceğinizi düşündüğünüz anlarda sizi motive edecektir.

2.     Yarışırken en güzel destek sana gelecek

Koşu gününde, koşu sırasında en fazla seyirci desteği kime geliyor biliyor musunuz? Gönüllü koşuculara… İyilik peşinde koşan koşuculara koşu boyunca ve koşu bitişinde yapılan tezahürat başka kimseye yapılmıyor. Koşunuzu adadığınız kişiler, o derneğin ve vakfın çalışanları sizi hiç yanlız bırakmıyor. Bunun ne anlama geldiğini ve hatta bazen bir adım daha atamayacağım dediğinde ne kadar önemli olduğunu ancak yardımseverlik koşusunda anlayabilirsiniz.

3.     Şikayet etme, izleme, fark yarat

Her gönüllü koşucu yani yardımseverlik koşucusu esasında bir fark yaratandır. Yardımseverlik koşusu yaparak sizin canınızı sıkan, kalbinizi acıtan sorunu bütün çevrenize anlatır, adeta o STK’nın gönüllü elçiliğini yaparsınız. Her gönüllü koşucu şikâyet etmeyi, izlemeyi bırakıp toplumda kendini rahatsız eden bir sorunu çözmeye çalışan bireydir, fark yaratan bireydir.Siz de bir fark yaratan olabilirsiniz?

4.     Sivil Toplum Kuruluşlarına destek ol

İçinde yaşadığımız toplum sivil toplum kuruluşlarının yaptıkları sayesinde sürekli iyi yönde değişmektedir. STK’lar demokrasinin önemli sac ayaklarındandır. STK’ların en büyük kaynakları ise gönüllülerdir ve onlar sayesinde ayakta kalırlar. Gönüllü çalışanların tek mutluluğu bunun görüldüğünü hissetmek ve belki de ufak da olsa bir teşekkür duymaktır. Bir Sivil Toplum Kuruluşu (STK) için koşmak onlara “yaptıklarınızı görüyoruz, teşekkür etmek istiyoruz ve biz de destek vermek istiyoruz” demektir.

5.     Emekliliğini bekleme

Çoğu kişinin hayallerinde emekli olduğunda bir STK için çalışmak, destek vermek, hatta yöneticisi olmak var. Sizce kenarından köşesinden hiç ilişkide olmadığınız bir STK ile emeklilikten sonra ilişki kurmak kolay olur mu? Hiç içinde bulunmadığınız aynı havayı koklamadığınız bir sektöre hemen uyum sağlayabilir, kendinize yer bulabilir misiniz? Neden şimdiden farklı STKlar için koşarak, projelerini, yöneticilerini, iş yapma biçimlerini tanımaya başlamıyorsunuz. Bir çok gönüllü koşucu birkaç koşudan sonra farklı STKlar için gönüllü çalışmaya başladılar, hatta yönetimlerinde rol almaya başladılar.

6.     Hayat Paylaşarak Güzel

13 yıldır İstanbul ve Antalya maratonlarına katılanların en az %20’si yardımseverlik koşusu yapanlardır. Koşu öncesinde birçok ortak antrenman yapılır, çaylak antrenmanları yapılır, bilgi paylaşımları olur, makarna partileri, maraton sonrası partileri. Hepsinde sizinle ortak zevkleri, hobileri olan, toplumdaki sorunlara sizin yaklaştığınız gibi yaklaşan binlerce kişi olduğunu göreceksiniz, yeni arkadaşlar edineceksiniz ve hatta iyi bir şeyler de olduğunu görüp mutlu olacaksınız, umutlu olacaksınız.

7.     Kendini iyi hissedeceksin

Yardımseverlik Koşusu, koşuyu daha anlamlı, yardımseverliği daha eğlenceli yapar. Birilerine yardım etmek, başkalarının sıkıntılarını çözmek, çözülmesine yardımcı olmak hep hüzünlü olmak zorunda değil. Yardımseverlik koşusu ile bunu eğlenerek keyif alarak yaparsın. İyilik yaparsın, kendini iyi hissedersin.

8.     Çünkü Çok kolay!

Zaten koşuyorsunuz. Ağrı’ya tırmanmıyorsunuz, Türkiye’yi baştan başa geçmek zorunda değilsiniz, Antalya’dan Kuzey Kıbrıs’a yüzmek zorunda değilsiniz. Sadece bir e-posta hazırlayıp sosyal çevrenizden destek vermek istediğiniz STK’nın projesi için destek isteyeceksiniz, farkındalık yaratacaksınız.

“İnsan hayatında iki önemli an vardır. İlk koştuğu an ve neden koştuğunu anladığı an.”
Bir AAtasözü
Geç Kalmadınız!
Hazırsanız hemen kendinize bir koşu seçin,  proje seçin, mektubunuz profilinizde hazır zaten, siz gönderin yeter. Hepsi bu kadar.
Bunun için her şeyden önce Adım Adım veya İyilik Peşinde Koş  üye olmayı  da unutmamalısınız!
Sen ne için koşmak istersin?
İyilik Peşinde Koş Platformu’nda şu anda Çevre, Çocuk, Doğal Afetler, Eğitim, Engelli Yaşam, Genç, İnsan Hakları, İnsanı Yardım, Kadın, Kültür ve Sanat, Sağlık ve Toplumsal Gelişim Alanlarında çalışan sivil toplum kuruluşları bulunmaktadır. Adına koşacağın sivil toplum kuruluşunu buradan seçebilirsiniz.
Hangi sivil toplum kuruluşu ile beraber koşarsanız koşun koşu sırasında ve sonunda bu sivil toplum kuruluşu için adımların ve e-postaların ile aracı olduğun bağışları anlık ve canlı olarak izleyebilirsiniz. Hatta iyiik sıralamanı bile görebilirsin.
2008-2015 yılları arasında Türkiye’de yardımseverlik koşusu yapmış ve an fazla bağışçıyı harekete geçirmiş ilk 200 kişinin tam listesini buradan bulabilirsiniz.
Eğer koşmak istiyor ama nasıl başlayacağını bilemiyorsan hemen Çaylaklar’a bir göz at.
Daha detaylı bilgi mi lazım? caylaklar@adimadim.org’a bir mail atmak yeterli.

 

Kurumsal Yardımseverlik Koşusu

1)      Toplumu kucaklayan ve toplumun kurumu olan bir yerde çalışmak istemez miydiniz?

Günümüzde şirketler sadece ekonomik  büyüklüklerle değil, beğeni parametresiyle de değerlendiriliyorlar; yardımseverlik koşusu şirketiniz için içten, çalışanlarını ve toplumu kucaklayan bir fırsat olabilir.

2)      Sorumluluğunuzu en eğlenceli şekilde yerine getir

Türkiye’de STK’ları desteklemek sadece bireylerin sorumluluğu olamaz. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri bir kültür yaratarak, toplum yararını gözeten bir anlayışı yaygınlaştırmaktadır. Toplumun elinde bulundurduğu insan kaynağını olumlu yönde dönüştürmek, 21. yüzyılda şirketlerin görevleri arasındadır.  Adım Adım’la koşarken bunu eğlenceli hale getiriyorsunuz.

3)      Daha sağlıklı çalışanlar ve daha sağlıklı bir takım için koş

Şirketçe yapacağınız yardımseverlik koşusuyla hem daha sağlıklıtoplum faydasını gözeteniyi kalpli ve manevi tatmini yüksek çalışanlarınız olacak, hem de çalışanlarınız  aynı amaç için koşarak,  takım ruhunu geliştirebilecekler.

4)      Şirketinizin daha iyi tanınması için harika ve çok eğlenceli bir fırsat

Bağış mektuplarınıza, Adım Adım’lı tişörtlerinizle çektiğiniz videolarınızı koyabilir, antrenman fotoğraflarınızla mektuplarınızı renklendirebilirsiniz. En eğlenceli en farklı halkla ilişkiler fırsatı.

5)      Kendi ürününüzü destekleme fırsatı

Kurumunuzun kendi projesini ya da ürününü destekleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, Peugeot «Engelsiz Yaşam» projesi kapsamında engelli bireyler için tasarlanmış araçlar üretiyor. TOFD (akülü tekerlekli sandalye projesi) için koşarak, bu kampanyalarını desteklemiş oluyorlar.

6)      Oluşturulan sinerjinin farkında mısınız?

Takım ruhu, videolar, şirketin de koşucuları üzerinden bağış yapabilmesi, birlikte koşulan yarış… Tüm bunlarla oluşan sinerjinin şirketinize katabileceklerİnin farkında mısınız?

 

“İnsan hayatında iki önemli an vardır. İlk koştuğu an ve neden koştuğunu anladığı an.”

Bir AAtasözü

Geç Kalmadınız!

Hazırsanız hemen kendinize bir proje seçin, iyilik peşinde koş platformuna giriş yapın, en yakın koşuda size yardımseverlik koşunuzda gönüllü destek olalım. Hepsi bu kadar.

Hangi sivil toplum kuruluşu ile beraber koşarsanız koşun koşu sırasında ve sonunda bu sivil toplum kuruluşu için adımların ve e-postaların ile aracı olduğun bağışları anlık ve canlı olarak izleyebilirsiniz. Hatta iyiik sıralamanı bile görebilirsin.
2008-2015 yılları arasında Türkiye’de yardımseverlik koşusu yapmış ve an fazla bağışçıyı harekete geçirmiş ilk 200 kişinin tam listesini buradan bulabilirsiniz.
Eğer koşmak istiyor ama nasıl başlayacağını bilemiyorsan hemen Çaylaklar’a bir göz at.
Daha detaylı bilgi mi lazım? caylaklar@adimadim.org’a bir mail atmak yeterli.

 

Kurum olarak ne için koşmak istersiniz?
Bağış mektubu gönderirken nelere dikkat etmelisin?
Kontaklarını ‘bağış yapar’‘yapmaz’ şeklinde ayırma ve mektubunu tanıdığın herkese gönder.
Unutma ki yardımseverlik koşusunun tek amacı bağış değil, farkındalık da yaratmaktır. Gönderdiğin maillerin %10-15’ine bağış gelir, geri kalan kısmı farkındalık yaratır ki bunun etkisi bağıştan bile fazla olabilir.
Çoğumuz günde ortalama 50-100 mail alıyoruz. %80’i bize pek de bir şey katmayan mailler; videolar, yazılar ve şaşırtan komik videolar. Bizden gidecek olan yardımseverlik koşusu kampanya mailimiz bu maillerin hepsinden daha değerli ve faydalı. Bu maili almak insanları rahatlatıyor, güzel bir şeyler olduğunu hissettiriyor ve onlara güzel bir projenin parçası olma şansı veriyor.
Sana o kadar çok kişi teşekkür edecek ki inanamayacaksın.
Her 100 kişinin ortalama 10-15 tanesi bağış yapar. En yakının bağış yapmayı unutacak, hiç aklına gelmeyen birisi öyle bir bağış yapacak ki şaşıracaksın!
Mektubunda amacını daha rahat anlatmak için kullanmak istersin diye Adım Adım’ı ve Yardımseverlik Koşusu’nu anlatan  bir film hazırladık sana.
Bağış mektubunu nasıl yazmalısın?
• Bağış mektubunu kaleme alırken olabildiğince özenli, net ve samimi bir dil kullanmaya dikkat etmelisin.
• Mektubun bittikten sonra bir akıllı telefona göndererek nasıl göründüğüne bak çünkü artık maillerin en az %50si ilk olarak akıllı telefonda okunuyor.
• Yardımseverlik koşusu yapmak için deneyimli veya çok iyi bir sporcu olman gerekmiyor. Desteklediğin amaç uğruna kendi sınırlarını zorladığınızı, bunun için gayret sarfettiğini bilmesi bağışçıların için yeterli olacaktır. Yarıştan önce hedefini, yarıştan sonra da sonuçlarını, deneyimlerini onlarla paylaşmayı unutma.
• Desteklemeyi karar verdiğin STK projesiyle ilgili ne kadar iyi bilgi sahibi olursan destek çağrıların da o ölçüde ikna edici olacaktır. Her STK sayfasında ilgili projeye özel örnek bağış mektubunu da görebilirsin.
• Unutma, STK’lara yapılan bağışlar vergiden düşülebiliyor. Bunu mailinde belirtmen, özellikle şirketlerden gelecek bağışları artıracaktır.
Sana bağış yapıldığını nasıl anlayacaksın?
İyilik Peşinde Koş – İPK Platformu’ndaki kampanya sayfanda göreceğin CC ile başlayan koşucu kampanya kodunun*  linkini çevrenle paylaşarak kolayca bağış toplayabilirsin.
Bağışçın senin mektubunda gönderdiğin linkteki “bağış yap” bağlantısına tıklayıp;

Kredi kartı ile bağış yapmayı seçtiğinde senin koşucu adın zaten sayfada çıkacak ve otomatik olarak bağışın senin aracılığın ile yapıldığı bilinecek.

Daha uzun bir yol olan EFT/Havale kullanmayı seçerse, o zaman EFT/Havale sırasında istenen “açıklama” kısmına senin “Koşucu Kampanya Kodu”nu yazması lazım.Böylece bağışın senin aracılığın ile yapıldığı bilinecek.

*Koşucu Kampanya Kodu – İyilik Peşinde Koş – İPK Platformu’nda oluşturacağın kampanya sırasında sistem senin için anında bir “koşucu kampanya kodu” yaratır. Bu, her koşucunun yarattığı her kampanya için tekil ve özel bir koddur.
En doğru mektup gönderme zamanı, ne zamandır?
Aceleye gerek yok… Yardımseverlik Koşusu Kampanyanın en önemli kısmı olan mektubunu göndermek için en doğru zaman yarıştan önceki son 10 gündür. Daha önce gönderdiğin mektup çok uzak tarihteki bir olaydan bahsettiği için etkisi azalacaktır. • Göndereceğin gün çok önemlidir. Bağışa çağrı yapan mektubu sen hangi gün almış olsaydın daha etkili olurdu? › Bütün işlerin ve toplantıların yığıldığı bir Pazartesi sabahı mı? Hiç zannetmiyoruz. › Ya da işlerin biraz daha hafiflediği Salı öğleden sonra mı? İşte bu muhtemelen Pazartesi gününe göre daha etkili olur. › Bu konuda çalışma yapan kişiler, kesin bir gün söyleyememekle beraber Salı-Çarşamba ve Cuma günlerini daha çok telaffuz ederler. • Mektubu saat kaçta göndereceğin konusunda da yine yukarıdaki gibi düşünebilirsin. Sen hangi saatte alsan daha etkili olurdu? › Daha ofise bile gitmeden 8:00 de aldığın bir mesaja mı bağış yapma ihtimalin fazla olurdu? › Akşam ofisten çıkmadan mı? › Öğlen yemek dönüşü mü? Bağış anlık bir davranıştır, “sonra yaparım” denen bağışlar unutulur, hatırlandığında ise artık zamanı geçmiştir diye düşünülür.
Mektubunu kimlere göndermelisin?
Yardımseverlik Koşusu mektuplarını seni tanıyan herkese gönder ki bu güzel sosyal sorumluluk projenden herkesin haberi olsun.
› Aile üyeleri ve akrabaların
› Okul ve üniversite arkadaşların
› Patron, yönetici, yönetim kurulu üyelerin
› Sana veya çalıştığın şirkete ürün / hizmet satan tedarikçilerin
› Müşterilerin ve iş ortakların
› Mahalle ve askerlik arkadaşların
› Eski yeni iş arkadaşların
› Üyesi olduğun kulüp ve cemiyetler
› Mezunlar derneğin veya meslek derneğin
› Facebook, Twitter ve diğer sosyal mecralardaki kontakların
Eğer iletişime geçtiğin kişi sayısı 200'ün altındaysa biraz daha düşün.
Ortalama birini düşünelim. (Ortalama bir Gönüllü Sporcu 40 yaşındadır. %50 erkek, %50 kadındır.)
20+ Aile, dostları ve akrabalar
5+ İlkokuldan arkadaşlar
15+ Ortaokul ve liseden arkadaşlar
20+ Üniversite / meslek lisesi / kurs arkadaş sayısı 5+ Asker arkadaşı (10 ama – %50’miz kadın diye) 30+ 3 iş değiştirmiş olsa (iş yerinden arkadaşları – 10×3)
45+ İşle toplantılarda tanışılanlar (15×3= bu tabii hayatını neredeyse bilgisayar başında geçiren bir işe örnek) = Etti 140
Herhalde 40 yılda sinemada, barda, parkta, partide, düğünde, doğum gününde, işte, merdivende, sokakta, yukarıdaki ana arkadaş / tanıdık kaynakları dışında da birileri ile kesişmiştir hayatın.
Onları da ekleyiver.
Hele bir de evliysen bunu 1.5 ile çarp.
Kolay gelsin.